Objekty ľudovej architektúry Čičmany

 Žilinský kraj, okres Žilina

Rozprávková dedinka s „perníkovými chalúpkami“ – drevenicami s bohatou výzdobou vonkajších zrubových stien vo forme bielych geometrických vzorov. Ornamenty tohto druhu sú jedinečné v celej strednej Európe. Nachádza sa tu viac ako 130 domov. Aby sa táto kultúra zachránila a uchovala aj pre ďalšie generácie, bola časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície. Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje.

 

Zaujímavosť

Ornamenty vznikli pravdepodobne náhodou, kedy gazdiné zvyšok zmesi na utesňovanie medzier využili na výzdobu domov, pričom sa inšpirovali vzormi z tradičných krojov.

 

Ako sa sem dostať?

Obec Čičmany leží  v Strážovských vrchoch, takmer pri prameni rieky Rajčianka. Z hlavného ťahu Rajec – Nitrianske Pravno treba za Fačkovom odbočiť doprava.

 

Kde parkovať?

Využiť môžete menšie parkovisko pri Radenovom dome v strede dediny, kde sa nachádza expozícia Považského múzea.


  Aktuálne počasie

ČIČMANY WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre