Kalvária s Lurdskou kaplnkou v Rajeckej Lesnej

 Žilinský kraj, okres Žilina

Neďaleko Baziliky Narodenia Panny Márie a Domu Božieho Narodenia sa nachádza pôvabná Frivaldská kalvária so 14 kaplnkami – zastaveniami posledného utrpenia Pána Ježiša.

Kalvária bola vybudovaná v rokoch 1920 – 1921, reliéfy do kaplniek zhotovili v Mníchove z kamenistej masy. Na vrchu je situovaný Kostol Nanebovstúpenia Pána, pred ktorým je kríž Ježišovho ukrižovania. Zároveň s kalváriou vybudovali Lurdskú kaplnku pri prameni, ktorý vyviera pod kalváriou.

Priezračný prameň nezamŕza ani v najtuhších mrazoch. Ľudia tvrdia, že voda z prameňa má liečivé účinky. K prameňu sa viaže aj legenda o žobráčke, ktorá prišla na Zelený štvrtok na kalváriu. Bola nevidomá, no keď si pretrela oči vodou z prameňa, vzývajúc Pannu Máriu o pomoc, zrak sa jej vrátil. V Lurdskej kaplnke je množstvo ďakovných tabuliek za vyzdravenie a vyslyšanie prosieb od vďačných pútnikov.

 

Ako sa sem dostať? 

Kalvária sa nachádza v obci Rajecká Lesná na kopci za dedinou. Od Slovenského Betlehema treba pokračovať rovno a na najbližšej križovatke odbočiť doprava. Cesta prechádza okolo Hostinca u Hromadov a dovedie vás až  záchytnému parkovisku.

 

Kde parkovať?

Na parkovisku priamo pod kalváriou.

NÁROČNOSŤ:  ľahká


  Aktuálne počasie

RAJECKÁ LESNÁ

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre

Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 1)

Koliba pod Rozsutcom

 Horné Považie