Stoh

 Žilinský kraj, okres Žilina

Viete prečo môžeme Stoh zaradiť medzi najkrajšie vrcholy v Malej Fatre? No predsa vďaka jeho polohe a výhľadom. Nachádza sa vo výške 1607 m n.m. a z jeho vrcholu môžete obdivovať kruhový panoramatický výhľad na Poludňový Grúň, Veľký Rozsutec a Osnicu.

Stoh je na prvý pohľad nenápadný trávnatý kopec, ktorého vrchol sa zdá na začiatku túry veľmi blízko. Ponúka výdatnú turistiku, ktorú si určite zamilujete. Deti by mali výstup zvládnuť bez väčších problémov. Ak sa vyberiete zo Štefanovej, po ceste vás nebudú čakať žiadne náročné úseky, ani rebríky, či žľaby.

Keď je pekné počasie a dobrá viditeľnosť, v pozadí sa vám ukáže Šíp, Kráľova Hoľa, Veľký Choč a Západné Tatry.

Pre Stoh neplatí zimné obmedzenie v podobe uzávery. Takže ak sa sem vyberiete v období, keď sú chodníky zatvorené a nedostanete sa preto na impozantný Rozsutec, určite neoľutujete.

Tento kopec pripomína zo všetkých jeho strán stoh slamy a možno už tušíte, odkiaľ pochádza jeho názov.

 

Ako sa sem dostať?

Zo Štefanovej cez Medziholie je turistami najpoužívanejšia cesta na vrchol. Budete vychádzať zo Štefanovej a prejdeme cez Medziholie až na Stoh. Pripravte si na výstup stopky a skúste ho stihnúť pod 3 hodiny 30 minút, čo je bežný čas výstupu. Prejdete prevýšenie 972 metrov, po zelenej a červenej značke.

Ak sa vyberiete zo smeru Vrátna, choďte cez Chatu na Grúni a potom prudko hore na Poludňový Grúň. Sledujte smer Chata Vrátna, Chata na Grúni, Poludňový Grúň, Stoh. Výstup vám zaberie približne 4 hodiny a prejdete prevýšenie 1100 metrov po žltej a potom po červenej značke.

Veľmi pekná je aj hrebeňovka po trase Štefanová, Medziholie, Stoh, Poludňový Grúň, Chata na Grúni, Štefanová. Celkové prevýšenie trasy je 1218 metrov a vyhraďte si čas 6 hodín,. Pôjdete po zelenej a červenej značke.

 

Parkovisko a verejná doprava

V Štefanovej aj Vrátnej sa nachádza veľké verejné parkovisko. Ak pôjdete autobusom, vystúpte na zastávke Vrátna – Štefanová a pred Chatou Vrátna na zastávke Terchová – Vrátna Výťah.

 

  Dĺžka: 5 km
  Čas: 3:30 h

  Stúpanie: 972 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Štefanová, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

TERCHOVÁ

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre