Ostrá a Tlstá

 Žilinský kraj, okres Martin

Ostrú a Tlstú vo Veľkej Fatre odporúčame spojiť okružnou trasou. Určite sa tešte na nádherné výhľady, zaujímavé jaskynné útvary, ale aj reťaze na trase a náročný skalnatý terén. Výstup začíname v nádhernej Gaderskej doline, pri obci Blatnica. Práve na začiatku tejto doliny vedie odbočka na Blatnický hrad a počas letnej sezóny je vyhľadávaná korčuliarmi a cyklistami, v zime je zas rajom bežkárov. Nad Gaderskou dolinou sa v lese ukrýva pozoruhodná Jaskyňa Mažarná, ktorej výzdobu tvoria stalagnátové stĺpy, sintrové jazierka a v zime prekvapí nádhernou ľadovou a cencúľovou výzdobou.

Výstup na Ostrú začína v Gaderskej doline a pokračuje cez Blatnickú dolinu. Samotný záver stúpania prekonáva veľké prevýšenie a turistický chodník prechádza cez impozantné skalné okno. Z vrcholu Ostrej budeme za priaznivého počasia pozorovať Turčiansku kotlinu, Veľkú Fatru, ale aj časť Kremnických vrchov a Malej Fatry.

V prípade, že zvolíme okruh, môžeme pokračovať zo Sedla Ostrej na Tlstú po hrebeni cez Zadnú Ostrú. Táto trasa je značená zelenou značkou, alebo prejdeme cez Muráň, najprv po žltej a následne po modrej.

Ako už názov napovedá Tlstá je trávnatejší, oveľa menej skalnatý vrchol a jej rozsiahle lúky sú ideálne na oddych, posedenie a občerstvenie. Zostup z Tlstej pokračuje po skalných terasách cez NPR Tlstá. Opäť nás na niektorých miestach čakajú reťaze.  V závere Vápenej doliny prídeme ku spomínanej Jaskyni Mažarná, ktorá je voľne prístupná. Záverečný zostup po modrej zakončíme opäť v Gaderskej doline, kde sa môžeme pohostiť v Chatovej osade Gader.

Prejdite Ostrú a Tlstú za jeden deň

Navrhujeme okružnú trasu: Blatnica, pamätník – Blatnická dolina – Ústie Juriášovej doliny – Zadná Ostrá – Ostrá – Zadná Ostrá – Lubená – Tlstá – Jaskyňa Mažarná – Vápenná dolina, ústie – Blatnica. Trasa má prevýšenie 1160 m a prejdete ju približne za 7 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Platené verejné parkovisko sa nachádza na konci obce Blatnica, pred vstupom do Gaderskej a Blatnickej doliny. Najbližšia autobusová zastávka Blatnica, konečná

  Dĺžka: 17,7 km
  Čas: 7:00 h

  Stúpanie: 1066 m
  Klesanie: 1066 m

NÁROČNOSŤ:  ťažká
ZAČIATOK:  Blatnická dolina, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

BLATNICA

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj