Hrad Blatnica

 Žilinský kraj, okres Martin

V pohorí Veľká Fatra, asi 2 km nad dedinou Blatnica, sa nachádza ľahko prístupná zrúcanina. Trasa je vhodná na rodinnú prechádzku s malými deťmi. Zachované je vo veľkej výške murivo západnej veže, v ktorom môžete vidieť dodnes štrbinové strieľne. Zvyšky stien hospodárskych budov v dolnom hrade vám poskytnú impozantný výhľad. Pred hradom sa nachádza turistický prístrešok a verejné ohnisko.
Od roku 2008 pôsobí na hrade Združenie na záchranu hradu Blatnica – Diadém. V súčasnosti prebiehajú prípravy na rekonštrukciu a konzerváciu hradných zrúcanín.

História hradu
Blatnický hrad nechal v druhej polovici 13. storočia postaviť Peter z Brezovice. Neskôr sa stal kráľovským majetkom. Základom hradného komplexu bol dlhý úzky palác zosilnený na severnej a južnej strane polkruhovitými vežami a od severovýchodu chránený skalnou priepasťou. Roku 1539 panovník Ferdinand I. Habsburský daroval hrad Františkovi Révaiovi. Príslušníci révaiovského rodu v neskorších pri následných prestavbách objekt a rozšírili o predhradie s novými budovami. V období Tököliho povstania (1678 – 1686) hrad slúžil ako bezpečné útočisko pre šľachticov a prenasledovaných duchovných z okolia. V roku 1703 hrad obsadili povstalci Františka II. Rákociho, ktorí pravdepodobne podpálili horný hrad a celý objekt vyrabovali. Nasledujúce roky priniesli postupný úpadok. Révaiovci svojej sídla postupne presunuli do neďalekých kaštieľov v Štiavničke a Mošovciach. Opustený hrad sa časom zmenili na hospodársky objekt. Jeho osud definitívne spečatil ničivý požiar v roku 1760, po ktorom ostal neobývaný a postupne začal chátrať.

Čo hovoria legendy?
Povesť hovorí o krutom hradnom pánovi, ktorý sa zmocnil nevesty iného, a tá sa mu zunovala, neváhal ju zabiť a syna dal zamurovať. Otrávil aj svoju druhú ženu. Dodnes počuť v hradných múroch plač dieťaťa a možno stretnúť duchov zavraždených žien.

Ako sa sem dostať?
Prístup je z Gaderskej doliny po žltej turistickej značke.

Kde parkovať?
Na platenom záchytnom parkovisku na konci obce Blatnica, pri pamätníku. Bližšie parkovisko sa nachádza v Gaderskej doline, v chatovej osade Gader.

  Dĺžka: 2,4 km
  Čas: 1 h

  Stúpanie: 102 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Gaderská dolina, parkovisko pri pomníku
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

BLATNICA

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre