Plte na Orave

 Žilinský kraj, okres Dolný Kubín

Odvezte sa netradičným dopravným prostriedkom v atraktívnom prostredí s výhľadom na majestátny Oravský hrad. Plavba začína v Hornej Lehote a končí v Oravskom Podzámku. Dĺžka plavby je približne 1 h. Počas plavby sa dozviete aj o histórii pltníctva na Orave.

Pltníctvo v minulosti znamenalo dôležitý zdroj obživy pre obyvateľov chudobnejších regiónov, najmä Oravy a Liptova. Spočiatku pltníci dovážali do nedostatkových oblastí najmä drevo, ktorého bolo na Slovensku hojne a v južných oblastiach často chýbalo. Prevážaným tovarom teda bolo samotné plavidlo. V priebehu storočí sa však aj plte zdokonalili a boli schopné prevážať aj ďalší drevený náklad, šindle, tiež keramiku, plátno, potraviny, soľ, výrobky zo slovenských salašov, a samozrejme, ľudí. Dnes si môžete vyskúšať jazdu týmto netradičným dopravným prostriedkom v atraktívnom prostredí na rieke Orava, z ktorej máte nádherný výhľad na Oravský hrad.

Ako sa sem dostať?

Štart nájdete v Hornej Lehote na začiatku obce pri kaštieli. Cieľ je pri Oravskom srdci pod Oravským hradom na brehu ľavom brehu rieky Orava. Pri oboch miestach sú k dispozícii parkoviská.

Kde parkovať?

Parkovisko sa nachádza pri štarte v Hornej Lehote ako aj pri cieli v Oravskom Podzámku. Turistov parkujúcich v Oravskom Podzámku pltníci vyvezú autom na štart, turistov  parkujúcich v Hornej lehote po splave dovezú naspäť k autu.

Kontakty a prevádzkové hodiny:

Prevádzka počas sezóny: júl a august denne od 9:00 do 17:00 hod.
Prevádzka mimo sezónu: máj až október – formou objednávok.

+421 911 358 182
+421 905 358 182

www.plte-orava.sk

 

 

  Čas: 1:00 h


NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Parkovisko Horná Lehota

  Aktuálne počasie

HORNÁ LEHOTA WEATHER

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto  


Galéria:

  


Instagram

#zilinskyturistickykraj