Lúčna

 Žilinský kraj, okres Tvrdošín

Miesto priamo na hraniciach s Poľskom, vo výške 1653 m n.m. rozhodne odporúčame. Túto výdatnú turistiku ponúkajú Západné Tatry – Roháče.

V tejto lokalite je skutočne len veľmi málo turistov, za to máte väčšiu šancu, že stretnete medveďa. Preto chodník po zelenej značke by mali využiť len tí odvážni a pohybovať sa tu len vo väčších skupinách.

Názov vrchu pochádza z jeho lúčnej podoby a rozsiahlych hôľ. Na jeho západné úpätie zasahuje národná prírodná rezervácia Kotlový žľab.

Z vrcholu uvidíte za dobrej viditeľnosti panoramatický obrázok. Ponúkne sa vám Roháčska hrebeňovka v plnej kráse. Dovidíte skutočne ďaleko, na vrcholy Brestová, Ostrý Roháč, Salatín, Baníkov, Volovec, Plačlivé a Rákoň.

Na Lúčnu prídeme aj menej exponovanou trasou, ktorá vám však tiež zaberie celý deň. Táto trasa je okružná. Štart je na Zverovke a ideme cez Sedlo pod Osobitou, Lučna a naspäť sa vrátite po Látanej doline na Zverovku.

 

Ako sa sem dostať?

Obe trasy sa začínajú na Zverovke. Ak sa rozhodnete zvoliť tú istú cestu na výstup aj zostup, odporúčame nasledovnú trasu: Chata Zverovka, Látaná dolina, Zadná Látaná, Lúčna. Čas výstupu je približne 3 hodiny a prevýšenie 639 metrov.

Okružná trasa je určite zaujímavejšia, zaberie vám 6 hodín a prekonáte prevýšenie 881 metrov. Tu je návrh celej okružnej trasy: Chata Zverovka, Sedlo pod Osobitou, Lúčna, Zadná Látaná, Látaná dolina, Chata Zverovka. Začnete po zelenej a následne sa napojíte na žltú značku.

Pozor, oba chodníky sú uzatvorené počas obvyklej každoročnej zimnej uzávery, ktorá platí od 1.novembra do 14.júna.

 

Parkovisko a doprava

Zaparkujte pohodlne na parkovisku pri Chate Zverovka, pri symbolickom cintoríne a ak sa vyberiete autobusom z Trstenej a Zuberca, vystúpte na zastávke Zverovka, chata – čo je konečná.

 

 

  Dĺžka: 5,6 km
  Čas: 3:00 h

  Stúpanie: 639 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Chata Zverovka
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ZUBEREC

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre