Osnica

 Žilinský kraj, okres Dolný Kubín

Osnica patrí medzi menej navštevované Malofatranské kopce, pretože spolu s Rozsutcom a Stohom tvorí akýsi pomyslený trojuholník, a preto má v okolí veľkú konkurenciu. Týči sa v nadmorskej výške 1363 m n.m., jeho povrch je lúčny a trávnatý, no tesne pri vrchole vás môže prekvapiť skalný výbežok, ktorý cestou na vrchol vôbec nečakáte. Túra na Osnicu je schodná celoročne, pretože výstup nepatrí medzi náročné. Ak hľadáte menej frekventované a pokojné miesto s perfektným výhľadom na Veľký Rozsutec, Osnica je voľba, ktorú neoľutujete. Výhľady z vrchola stoja za to. Najprv si určite všimnete Veľký Rozsutec a Stoh. V pozadí časť Malej Fatry a uvidíme dokonca aj Nízke a Západné Tatry. V severnej časti sa týči Babia Hora a na východe Veľký Choč. Výhľady sú nekonečné a rozhodne stoja za to napríklad pri východe slnka.

 

Ako sa sem dostať?

V každom ročnom období sa na Osnicu dostanete po viacerých trasách, no najideálnejšia je tá zo Štefanovej na Medziholie: Štefanová – Medziholie – Sedlo Osnice – Osnica. Tento výstup trvá približne 2 hodiny, najprv po zelenej a potom pokračujete po modrej značke. Celkové prevýšenie je 748 metrov.

Môžete sa sem vybrať aj zo Zázrivej, kedy vám bude túra trvať 3 hodiny a prekonáte prevýšenie 752 metrov. Pôjdete po červenej, žltej a nakoniec po modrej značke, po trase: Petrová – Jánošíkov dvor – Príslop nad Bielou – Pod Medziholím – Pod Rozsutcom – Sedlo Osnice – Osnica.

Najdlhší výstup ponúka chodník z Párnice. Na vrchole budete za približne 3 hodiny, s prevýšením až 937 metrov, po modrej značke. Presná trasa: Párnica,vlak – Strungový príslop-Osnica.

 

Kde parkovať?

V Štefanovej sa nachádza veľké záchytné parkovisko, ktoré je spoplatnené. Ak prídete autobusom, vystúpte na zastávke Vrátna – Štefanová.

  Dĺžka: 5 km
  Čas: 3:00 h

  Stúpanie: 730 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Parkovisko Štefanová
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ŠTEFANOVÁ

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj