Oravský hrad
Jeden z najnavštevovanejších a najkrajších hradov na Slovensku sa nachádza v Oravskom Podzámku. Možno ho nazvať „orlím hniezdom“ vybudovaným na vysokej skale nad okolitou krajinou. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky a rôzne divadelné predstavenia. Je národnou kultúrnou pamiatkou, klenotom nášho kultúrneho dedičstva. Letecké pohľady na monumentálny hradný komplex vypínajúci sa na skalnatom brale sa nachádzajú takmer vo všetkých medzinárodných prezentáciách našej krajiny.
Súčasná rozloha hradného komplexu vznikala postupným budovaním obranných, obytných a hospodárskych stavieb od 13. do začiatku 20. storočia a každá časť je dokladom rôznych stavebných štýlov – od románskeho, cez gotický, renesančný, barokový až po romantizmus. Oravský hrad sa skladá z 27 objektov. Keby ste chceli navštíviť všetkých 155 miestností, museli by ste zdolať viac ako 800 schodov.
História hradu
Hradná vyvýšenina bola osídlená už v praveku. Prvý historický údaj o Oravskom hrade pochádza z roku 1267, keď plnil tri základné funkcie: strážnu, obrannú a bol sídlom správy územia, ktoré v tom období k nemu prináležalo. Počas svojej histórie patril Oravský hrad a hradné panstvo striedavo k majetku kráľa alebo bohatých zemepánov. V roku 1800 postihla Oravský hrad najväčšia katastrofa, vyhorel a zostal v ruinách. Čiastočné záchranné práce uskutočňoval František Ziči a v rokoch 1906-1912 zreštauroval strednú časť hradu Jozef Pálfi. Pod záštitou vtedajšieho riaditeľa Oravského komposesorátu, Edmunda Zičiho, došlo k využitiu opusteného hradného komplexu a v jeho priestore bolo v roku 1868 založené Múzeum Oravského komposesorátu, jedno z prvých múzeí na Slovensku. V roku 1953 sa Oravský hrad stal národnou kultúrnou pamiatkou a v rozpätí rokov 1953-1968 sa uskutočňovala generálna oprava hradu. V súčasnosti patrí do správy Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.
Čo hovoria legendy?
Podľa legendy na Dušičky v noci a na Kvetnú nedeľu nad ránom sa v Strednom hrade prechádza žena v bielom odeve. Podľa povesti to je manželka rytiera Donča, ktorú on sám zniesol zo sveta. Hovorí sa, že biela pani sa v priestoroch hradu zjavuje dodnes a aj po svojej smrti prosí za odpustenie pre svojho muža.
Okrem bielej panej sa v interiéroch Oravského hradu podľa legendy vraj zjavuje i čierna pani, ktorou je Alžbeta Coborová, druhá manželka uhorského palatína a majiteľa Oravského hradu Juraja Turzu. Alžbeta Coborová počas svojho života patrila k zdatným a schopným hospodárkam, a veľmi dobre spravovala celý majetok Turzovcov počas neprítomnosti svojho manžela, ktorý sa neustále zdržiaval na bojiskách či pri plnení politických povinnosti mimo domova. Pravidelne kontrolovala stav a poriadok na svojich panstvách a Oravský hrad nebol výnimkou. Aby služobníctvo zodpovedne plnilo svoje povinnosti, raz im sľúbila, že ich bude kontrolovať a dávať pozor na riadne plnenie jej príkazov i po smrti. Po svojej smrti sa vraj občas zjavuje na Oravskom hrade, nesie v ruke zasvietený lampáš a kontroluje, či je všetko tak, ako prikázala. A na Oravský hrad takto stále nielen dohliada, ale ho i chráni.
Zaujímavosť
V roku 1922 poskytol kulisu pre nakrúcanie prvého čiernobieleho filmu o Drakulovi Upír Nosferatu. Pre filmárov nestratil čaro dodnes a vidieť ho môžeme vo viacerých filmoch a rozprávkach, čo v slovenských podmienkach nemá konkurenciu. Natočené tu boli rozprávky Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš, Láska na vlásku, Dračie srdce a iné.
Ako sa sem dostať?
Oravský hrad sa nachádza nad obcou Oravský Podzámok. Je veľmi dobre prístupný aj verejnou dopravou.
Kde parkovať?
Platené záchytné parkovisko nájdete pri kostole sv. Jána Nepomuckého v Oravskom Podzámku a pri rieke Orava (prístavisko pltníkov).