Kostol sv. Petra z Alkantary, Okoličné

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Vo východnej časti mesta Liptovský Mikuláš, v mestskej časti Okoličné, nájdete výnimočný Kostol sv. Petra z Alkantary. Tento vzácny odkaz z konca stredoveku je jednou z najcennejších a najkrajších staviteľských pamiatok Liptova. Kostol bol postavený v rokoch 1476 – 1492 a hoci z exteriéru reprezentuje jedinečnú stavbu čistej a vyspelej gotiky, jeho vnútorné vybavenie pochádza z obdobia baroka.

Svätyňa, dlhá 15 metrov, je trojhranne zakončená, osvetľujú ju štyri vysoké gotické okná a prerytá je nádhernou sieťovou klenbou. Trojloďový priestor je zaklenutý nádhernou hviezdicovou klenbou, ktorú  podopiera šesť osemhranných stĺpov. Loď má dĺžku 27 metrov, v pozadí je na troch oblúkoch podopieraných dvomi nízkymi stĺpmi umiestnený chór.

Výnimočné hudobné zážitky poskytuje skvostný organ vyrobený v dielni majstra J. Tučeka z Kutnej Hory. Na južnej strane stojí štvorhranná veža so slnečnými hodinami, pod ktorou sa nachádza priechod do  niekdajšieho františkánskeho kláštora. Ten tvorí s kostolom jeden stavebný celok. Na severnej strane bola pristavená kaplnka, pod ktorou sa nachádzajú hrobky zemanov z rodu Okoličániovcov. Vo vnútri sa nachádza 8 bohato zdobených oltárov, kazateľnica so sochami 4 evanjelistov a ozdobne vyrezávané lavice z roku 1721. Na obrazoch, ktoré sú pravdepodobne zo 17.stor., nájdete vyobrazenú púť Krista na Golgotu.

Zaujímavosť

Súčasťou kostola je aj sugestívna expozícia Múzea L. Mattyasovszkého, zameraná na sakrálne umenie. Môžete tu nájsť plastiky známeho Majstra Pavla z Levoče a rôzne barokové liturgické predmety. Okrem iného sa môžete dozvedieť viac o dejinách susedného františkánskeho kostola, o osobnosti biskupa Mattyasovszkého, ale aj o histórii  Liptova.

Ako sa sem dostať? 

Okoličné je mestská časť Liptovského Mikuláša a nachádza sa vo východnej časti mesta. Z diaľnice D1 treba odbočiť na Liptovský Mikuláš a pokračovať smerom na  Liptovský Ján.

Kde parkovať?

Pred kostolom je malé parkovisko pre pár osobných áut.


  Aktuálne počasie

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Vlak    Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre