Poludnica

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Poludnica (1549 m n. m.) vďaka svojej vynikajúcej polohe ponúka turistom skutočný zážitok a dopraje úchvatné  výhľady takmer na celý Liptov a najmä na priehradu Liptovská Mara. Skalný výbežok neďaleko vrcholu je obľúbený medzi fotografmi a určite si tu fotku radi spravíte aj vy. Za priaznivého počasia je tu vhodná kompozícia s vrcholkami Západných Tatier a Kriváňom.

Na Poludnicu prídeme cez turistický chodník z Liptovského Jána. Počas výstupu natrafíme na jaskyňu Kamenné mlieko, nazývanú aj Židovská jaskyňa. Má dĺžku 35 a šírku 5 metrov. Počas druhej svetovej vojny sa tu ukrývali Židia pred nacistami. Miestni obyvatelia zo Závažnej Poruby pomohli prežiť Židom, nosili im jedlo a ukrývali ich. Tento ľudský a v tej dobe nesmierne hrdinský čin pripomína pamätná tabuľka osadená pred vstupom do jaskyne.

Ako sa sem dostať?

Z Liptovského Jána od Hotela Ďumbier sledujeme zelenú značku, prejdeme cez drevený mostík ponad potok, okolo chatiek a začneme stúpať po zjazdovke lyžiarskeho strediska. Vystúpame do sedla Rakytovica a neskôr na Prednú Poludnicu. Tu nás potešia prvé výhľady na okolie. Odtiaľto po hrebeni sledujeme modrú značku, až prídeme do cieľa na Poludnicu. Čas výstupu je maximálne do 3 hodín.

Kde parkovať?

Parkovisko sa nachádza pri hoteli Ďumbier v Liptovskom Jáne, alebo zaparkujte pred termálnym kúpaliskom v Jánskej doline. Autobusom prídeme z Liptovského Mikuláša a vystúpime na zastávke Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier.

  Dĺžka: 5 km
  Čas: 3:00 h

  Stúpanie: 865 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Hotel Ďumbier parkovisko, Liptovský Ján
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

LIPTOVSKÝ JÁN

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj