Ďumbier (2043 m n. m.)

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Ďumbier je so svojou nadmorskou výškou najvyšším vrcholom Nízkych Tatier.

Z jeho vrcholu je za dobrého počasia dokonalý kruhový rozhľad na všetky pohoria stredného a severného Slovenska.  Počas 2. svetovej vojny prebehli na svahoch boje medzi slovenskými partizánmi a sťahujúcimi sa Nemcami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri neďalekej Chate generála M. R. Štefánika pomník padlým partizánom. Pri turistike je možné stretnúť kamzíky, svište, či pozorovať vysokohorskú flóru.


Ako sa sem dostať?
Na vrchol je možné vystúpiť viacerými turistickými chodníkmi.

Pokiaľ ste rodina s deťmi alebo vyhľadávate krátku  a nenáročnú trasu, výstup si zjednodušte vyvezením sa lanovkou až na Chopok. Zo stanice lanovky je to na vrchol Chopku je to už len pár minút. Trasa ďalej pokračuje po červenej po hrebeni Nízkych Tatier. Po 2 hodinách (4 km) sa dostanete do cieľa.

Ak ste zdatnejší turista, výstup môžete začať v Demänovskej doline časť Lúčky cez Širokú dolinu a Krúpove sedlo až na Ďumbier. Po zelenej turistickej trase sa dostanete na vrchol za 4:30 h (8 km). Treba však počítať s prevýšením viac ako 1000 m. Trasa je v zimnom období ideálna na skialp.

Obľúbená trasa vedie aj z južnej strany Chopku, z Trangošky. Po zelenej turistickej značke sa za 2 h dostanete ku Chate Milana Rastislava Štefánika. Odtiaľ treba pokračovať po červenej značke a za 1:30 h sa dostanete na Ďumbier (6 km, 3:30 h).  TRASA: Trangoška – Štefánikova chata – Rázcestie na Krúpove sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier

Zostup z hrebeňa si môžete skrátiť jazdou na lanovke v stredisku Jasná.


Kde parkovať?
V Demänovskej doline na záchytnom parkovisku Jasná – Biela Púť, Jasná – Lúčky a v lokalite Trangoška na platenom záchytnom parkovisku.


Je na trase sezónna uzávera?
Ďumbier je dostupný celoročne.

  Dĺžka: 4 km
  Čas: 2 h

  Stúpanie: 380
  Klesanie: 404

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Chopok, stanica lanovky

  Aktuálne počasie

HORNÁ LEHOTA WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre