Starhrad

 Žilinský kraj, okres Žilina

Starhrad stráži Strečniansku tiesňavu už pomaly deväťsto rokov. Keď sa naň človek vyštverá, ponúkne sa mu úchvatný výhľad na Domašínsky meander. Od roku 2019 sa o hrad stará občianske združenie Castrum Warna.

História hradu
Prvýkrát je písomne doložený v roku 1323, a to pod názvom hrad Varín. Až v roku 1384 sa spomína ako Starý hrad, a to v tej súvislosti, že neďaleko už od začiatku 14. storočia stál hrad Strečno ako nový hrad. Zaužíval sa aj skrátený názov Starhrad. Hrad sa skladá z dvoch častí – v hornej časti je jadro hradu so zužujúcou sa vežou, na ktorú je na druhom konci (južná časť) napojená gotická obytná veža. Na východ od veže v predhradí vybudovali obydlie pre vojenskú posádku a hospodárske budovy, ktoré tvorili súčasť predsunutej obrany hradu. Predhradie uzatvárala šijová priekopa, nad ktorou bol pravdepodobne most. V dolnej časti (na severe) stáli mladšie opevnenia a budovy. Počas SNP sa Starý hrad stal miestom bojov. Od polovice 18. storočia chátra, až sa zmenil na ruinu. Súčasnými vlastníkmi hradu sú potomkovia Pongrácovcov, hrad je voľne dostupný.

Zaujímavosť
Rod Pongrác a jeho potomkovia vlastní hrad vyše 570 rokov. Najznámejším členom rodu bol Pongrác zo sv. Mikuláša. Kolískou jeho vojenskej slávy sa stali moravské hrady Brumov a Sehradice, z ktorých bránil Uhorské kráľovstvo pred nájazdmi husitov. Preslávil sa aj v bitke proti Turkom u pevnosti Smederevo. Po smrti cisára Žigmunda Luxemburského sa stal lúpežným rytierom a spojenectve s ďalšími prepadal hlavne kráľovské statky a ich obyvateľov. Jeho sídlom bol v tom čase hrad Branč. V roku 1446 bol Nitrianskou kapitulou štatuovaný ako majiteľ Starého hradu a Strečna.

Ako sa sem dostať?
K zrúcanine hradu sa dostanete po červenej turistickej značke z obce Nezbudská Lúčka približne za 1 hodinu.

Kde parkovať?
V Nezbudskej Lúčke na miestnom parkovisku, ktoré sa nachádza neďaleko kompy cez Váh.

  Dĺžka: 3 km
  Čas: 1:00 h

  Stúpanie: 130 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Nezbudská Lúčka, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

NEZBUDSKÁ LÚČKA

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Vlak    Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre