Hrad Strečno

 Žilinský kraj, okres Žilina

Hrad Strečno

Na ceste zo Žiliny do Martina si urobte zastávku a navštívte stredoveký hrad Strečno vypínajúci sa na brale nad riekou Váh. Jeho dejiny siahajú až do polovice 14. storočia. Na hrad sa dostanete príjemnou prechádzkou cez stredovekú drevenú dedinku Paseka, postavenú podľa vzoru dobových stredovekých stavieb. Z hradu vás očarí krásny výhľad na panorámu Strečnianskej tiesňavy.

 

História hradu

Hrad Strečno bol vybudovaný začiatkom 14. storočia ako strážny objekt pri brode cez Váh, kde sa vyberalo mýto. Pôvodne pozostával z hradnej veže a malého priestoru obkoleseného hradbou. Pri viacerých prestavbách pribúdali k tomuto jadru ďalšie budovy, paláce a hradby.

V 14. a 15.storočí bolo Strečno kráľovským hradom a neskôr majetkom šľachty. Najznámejšími majiteľmi hradu boli František Vešeléni, neskorší uhorský palatín, a jeho zbožná a dobrá manželka Žofia Bosniaková. Na konci 17. storočia,  z nariadenia cisára Leopolda I. bol Strečniansky hrad zbúraný. Demolačné práce postihli najmä opevnenia a strechy palácov, hradná studňa a cisterna boli zasypané. Takmer 300 rokov hrad Strečno chátral. Po náročných rekonštrukčných prácach sprístupnilo v roku 1995 Považské múzeum v Žiline Národnú kultúrnu pamiatku – hrad Strečno pre verejnosť. V roku 2013 vyrástla v podhradí hradu Strečno stredoveká dedina Paseka, ktorá pozostáva z piatich autentických dobových stredovekých stavieb – dom pekára, rybára, ľudovej liečiteľky, útulne pre pútnikov a zvonice.

 

Zaujímavosť

V roku 1689 bolo v krypte hradnej kaplnky nájdené takmer neporušené telo Žofie Bosniakovej (*1609,† 1644)  hoci od jej smrti ubehlo 45 rokov? V roku 1698 bola Žofia prenesená do kostola v Tepličke nad Váhom. Tento objav utvrdil miestnych ľudí v tom, čo si o nej už dlho mysleli – že bola svätica. Ostatky boli neskôr vystavené v rakve so skleneným vekom, aby jej ľudia mohli prejavovať úctu. V roku 2009, kedy bolo výročie 400 rokov od Žofiinho narodenia, psychicky chorý páchateľ vyniesol ostatky pred kaplnku a zapálil ich.

O Žofii kolujú viaceré povesti. Hovorí sa, že zadarmo piekla a rozdávala chudobným malé chlebíky, ktoré ľudia volali podľa jej priezviska bosniaky. V okolí Žiliny a Strečna sa bosniaky pečú aj dnes. Na hrade Strečno sa nakrúcal americký film Dračie srdce (1994) a nemecká komédia Siegried (2005).

 

Ako sa sem dostať? 

Hrad sa nachádza medzi Žilinou a Martinom na vysokom skalnom brale.

 

Kde parkovať?

K dispozícii je platené parkovisko pod hradom.

 

 


  Aktuálne počasie

STREČNO WEATHER

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre