Chata pod Suchým

 Žilinský kraj, okres Žilina

Chata pod Suchým je obľúbená aj pre svoju veľmi chutnú a tradičnú gastronómiu. Veľa turistov a turistiek sem radi zavíta na víkendový obed. Je pomerne ľahko dostupná aj v zime, napríklad po doline z Nezbudskej Lúčky. Ďalšia trasa vedie cez Jedľovinu a počas sezóny sem prídete aj na bicykli. Na horskej Chate pod Suchým ponúkajú celoročne poctivú domácu kuchyňu, príjemné ubytovanie a okolie dopraje skvelú turistiku v Malej Fatre.

Chata pod Suchým sa nachádza vo výške 1075 m n. m., jej  okolie je tiež obľúbeným cieľom pre turistov, cyklistov a v zime rajom pre milovníkov skialpinizmu. Chata je v nepretržite v  prevádzke od roku 1948 a dodnes ju mnohí vyhľadávajú aj pre jej dobový interiér a pokojnú atmosféru.

Reštaurácia poteší mlsné jazýčky poctivou domácou kuchyňou. Jedlo pripravujú z domácich surovín. Špecialitou šéfkuchára sú napríklad tlačenka, klobásy, štrúdle a iné domáce dobroty. Tradične ponúkajú kapustnicu, buchty, guláš a teplé alko a nealko nápoje.

Od chaty odporúčame vystúpiť aj na vrch Suchý (1468 m n.m.). Trasa hore do kopca po červenej značke zaberie približne 1:30 hod.

 

Ako sa sem dostať?

Vyrážame z Nezbudskej Lúčky po červenej značke, ktorá vedie do doliny a prechádza okolo zrúcaniny Starhradu. Odtiaľto môžeme sledovať úžasný Domašínsky meander. Najčastejšie sem turisti chodia z Nezbudskej Lúčky a zo Strečna dolinou. Táto trasa patrí medzi najobľúbenejšie a najmenej náročné.

Náročný je prístup cez vrch Suchý (1468 m n.m.), od Chaty na Kľačianskej Magure. Túto variantu odporúčame zvoliť skúseným turistom a počas zimy môžu byť svahy Suchého lavinózne.

V prípade, že sem ideme po hrebeni Malej Fatry zo Snilovského sedla po trase: Pekelník – Malý Kriváň – Stratenec – Suchý, tak sledujeme červenú značku. Dĺžka tejto trasy je do 4 hod.

 

Na Chatu pod Suchým prídeme aj na bicykli

Trasa pre horské bicykle vedie dolinou z Nezbudskej Lúčky, popod Starhrad. Povrch lesnej cesty je náročný na stúpanie, hlavne v závere kamenistý. Druhá cyklo varianta je trasa po zvážnici, okolo Chaty pod Jedľovinou. Oba výstupy potrvajú približne 1-1,5 hodiny.

 

Kde parkovať?

Veľké parkovisko sa nachádza v Nezbudskej Lúčke za kompou a na konci obce popri ceste do doliny (v okolí železničných mostov pod Strečnom). Ak idete vlakom, tak vystúpime na zastávke Strečno – Nezbudská Lúčka. Najbližšia zastávka autobusu sa nachádza v Nezbudskej Lúčke pri Základnej škole.

  Dĺžka: 6,5 km
  Čas: 2:30 h

  Stúpanie: 720 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Strečno, Nezbudská Lúčka
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

NEZBUDSKÁ LÚČKA

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Vlak    Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre