Strážov

 Žilinský kraj, okres Žilina

Máte už dosť hluku veľkomesta a chcete na chvíľku utiecť do prírody? Žilinský kraj ponúka skutočne magické miesta, ktoré určite stoja za navštívenie, vyberte si tie najlepšie. Turistika na vrch Strážov dopraje skutočný relax a pekné výhľady, napríklad na Kľak. Vyberte sa na výlet do Strážovských vrchov už najbližší voľný deň.

Strážov sa môže pochváliť nadmorskou výškou 1213  m n.m. Prídeme sem z rozprávkových Čičmian, alebo Zliechova. Za priaznivého počasia sa tešte na nádherné výhľady do okolia. Pozorovať budeme kopce Kľak, Zliechov, Vápeč a Súľovské vrchy.

Na Strážove sa nachádza povestný drevený dvojkríž, ktorý je ideálnym miestom pre fotku do albumu.  Kúsok za vrcholovou knihou je malý vychodený chodníček, ktorý vám poodhalí ďalšie „tajné“ miesta a vyhliadky, odkiaľ môžete nerušene pozorovať okolie.

 

Trasa na Strážov

Najlepšia a najpohodlnejšia trasa vedie cez Čičmany, ktoré sú ideálnym východiskovým bodom. Neskôr prídeme na Rázcestie pod Strážovom, Lúku pod Strážovom až na samotný Strážov. Čas túry je do dvoch hodín. Stúpa sa po červenej značke. Na Strážov je možné prísť sa aj zo Zliechova, neskôr na Sedlo pod Strážovom, Lúku pod Strážovom. Cesta trvá tiež 2 hodiny a kráčame po červenej značke.

 

Parkovisko a doprava

Ak preferujete vlastné auto, parkujeme pri obci Čičmany, kúsok od hlavnej cesty na malom parkovisku pri lesnej ceste. Odporúčame verejnú dopravu, autobusom SAD prídeme zo Žiliny, Rajca a Rajeckých Teplíc, vystúpime v Čičmanoch na konečnej. Turistiku určite spojte s návštevou maľovanej dedinky a obdivujte túto nádhernú rezerváciu ľudovej architektúry, napríklad v Radenovom dome.

  Dĺžka: 3,7 km
  Čas: 2:00 h

  Stúpanie: 530 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Čičmany, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ČIČMANY

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj