Starhrad

 Žilinský kraj, okres Žilina

Starhrad stráži Strečniansku tiesňavu už pomaly deväťsto rokov. Keď naň človek vystúpa, naskytne sa mu úchvatný výhľad na Domašínsky meander. Od roku 2019 sa o hrad stará občianske združenie Castrum Warna.

História hradu

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1323, a to pod názvom hrad Varín. Až v roku 1384 sa spomína ako Starý hrad, a to v tej súvislosti, že neďaleko neho už od začiatku 14. storočia stojí hrad Strečno ako nový hrad. Zaužíval sa aj skrátený názov Starhrad. Hrad sa skladá z dvoch častí – v hornej časti je jadro hradu so zužujúcou sa vežou, na ktorú je na druhom konci (južná časť) napojená gotická obytná veža. Na východ od veže, v predhradí, vybudovali obydlie pre vojenskú posádku a hospodárske budovy, ktoré tvorili súčasť predsunutej obrany hradu. Predhradie uzatvárala šijová priekopa, nad ktorou bol pravdepodobne most. V dolnej časti (na severe) stáli novšie opevnenia a budovy.

Od polovice 18. storočia hrad chátral, až sa zmenil na ruinu. Počas SNP sa hrad stal miestom bojov. Súčasnými vlastníkmi hradu sú potomkovia Pongrácovcov, hrad je voľne prístupný verejnosti.

Zaujímavosť

Rod Pongrác a jeho potomkovia vlastní hrad vyše 570 rokov. Najznámejším členom rodu bol Pongrác zo sv. Mikuláša. Kolískou jeho vojenskej slávy sa stali moravské hrady Brumov a Sehradice, z ktorých bránil Uhorské kráľovstvo pred nájazdmi husitov. Preslávil sa aj v bitke proti Turkom pri pevnosti Smederevo. Po smrti cisára Žigmunda Luxemburského sa stal lúpežným rytierom a v spojenectve s ďalšími prepadával hlavne kráľovské statky a ich obyvateľov. Jeho sídlom bol v tom čase hrad Branč. V roku 1446 bol Nitrianskou kapitulou štatuovaný ako majiteľ Starého hradu a Strečna.

Ako sa sem dostať?

K zrúcanine hradu sa dostanete po červenej turistickej značke z obce Nezbudská Lúčka približne za hodinu.

Parkovanie a verejná doprava

V Nezbudskej Lúčke, za obcou, je viacero parkovacích plôch, treba však počítať s tým, že prístupová cesta je úzka, neudržiavaná a v sezóne plná peších turistov.

Železničná stanica Nezbudská Lúčka – Strečno je dostupná vlakom na trase Žilina – Ružomberok; v prípade autobusovej dopravy odporúčame využiť spoje do Strečna a cez lávku prejsť do Nezbudskej Lúčky.

  Dĺžka: 3 km
  Čas: 1:00 h

  Stúpanie: 142 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Nezbudská Lúčka, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

NEZBUDSKÁ LÚČKA

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Vlak    Autobus


Galéria:






Instagram

#zilinskyturistickykraj