Hrad Hričov

 Žilinský kraj, okres Žilina

Hrad Hričov
Hričovský hrad, alebo Hrad Hričov je hlavným lákadlom nad obcou Hričovské Podhradie, ale zďaleka nie jediným. Nachádza sa tu aj Hričovská skalná ihla, ktorá je zvyškom väčšieho brala. Má výšku až 10 metrov a v spodnej časti nájdete malé skalné okno.  V okolí môžete pozorovať pozostatky mora a mnoho skalných útvarov. Hričovský hrad začal chátrať už počas 17. storočia, až sa postupne premenil na zrúcaninu. V súčasnosti sa o hrad stará Združenie priateľov Hričovského hradu a prebieha tu obnova a konzervácia.

História hradu
Prvá písomná zmienka o Hričove je z roku 1254, kedy kráľ Belo IV. daroval hrad aj s priľahlými majetkami magistrovi Tolušovi, synovi Farkaša. Hrad v priebehu 14. a 15. storočia viackrát zmenil majiteľov. Medzi najvýznamnejších patrili Balašovci, ktorým hrad násilím odňal Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr Kapolaiovci a Sudivoj z Ostrorohu. Hrad sa onedlho opäť stal kráľovským majetkom. Kráľ Žigmund Luxemburský ho daroval spolu s viacerými hradmi na Považí ako svadobný dar manželke Barbore. Prelom 15. a 16. Storočia bol z hľadiska vlastníctva mimoriadne nestály. Nakoniec hrad v roku 1563 odkúpil od Anny Likarky František Turzo. Turzovci však v druhej polovici 16. storočia stratili záujem o hrad a ten začal veľmi rýchlo pustnúť. Hrad bol situovaný na skalné bralo v blízkosti starej považskej cesty. Jeho rozmery však boli vzhľadom na okolitý terén obmedzené, preto patrí svojou rozlohou medzi menšie hrady. Zaujímavosťou je i náučný chodník , ktorý  tvorí 20 vyrezávaných tabúľ o hrade Hričov, faune a flóre okolia. Chodník tvorí okruh, ktorého súčasťou je aj hrad Hričov a menšie jaskyne pod hradom. Od roku 2010 sa o hrad stará občianske združenie s názvom  Združenie priateľov Hričovského hradu, ktorého cieľom je postupná konzervácia a prezentácia národnej kultúrnej pamiatky  hradu Hričov.

Zaujímavosť
V 16. storočí bol údržbou Hričovského hradu poverený taliansky staviteľ Giovanni Kilian z Milána.  Známy je hlavne vďaka výstavbe renesančného zámku v Bytči, ktorou ho poveril František Turzo († 1574).

Ako sa sem dostať?
Obľúbená cesta vedie z obce Hričovské Podhradie. Pri chodníku sa nachádza niekoľko krytých drevených prístreškov. Odporúčame okružnú trasu, ktorá najprv vedie čiastočne po červenej turistickej značke. Späť od hradu odbočte doprava a vrátite sa chodníkom okolo troch jaskýň.
Výstup z obce na hrad po červenej značke trvá do hodiny,  okruh s cestou okolo troch jaskýň  vám zaberie 1:30 h.
Turistická trasa sem vedie aj zo Súľovských skál.

Kde parkovať?
Zopár parkovacích miest sa nachádza v obci pred miestnym pohostinstvom.

  Dĺžka: 3 km
  Čas: 1:30 h

  Stúpanie: 233 m
  Klesanie: 233 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Hričovské Podhradie, pohostinstvo (Krčma Pod hradom)
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

HRIČOVSKÉ PODHRADIE

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre