Polom

 Žilinský kraj, okres Žilina

Polom (1010 m n.m.) je skutočnou  žilinskou legendou a vrcholovou výzvou pre cyklistov. Vedie sem asfaltka a turistická značka zo Stráňav. Kto nenavštívil Polom, musí  tak rozhodne učiniť, čo najskôr a spoznať jeho krásu a históriu. Na vrchole sa totiž nachádza pamätník československého armádneho zboru. V roku 1945 tu počas 2. svetovej vojny prebiehali boje medzi Nemcami a príslušníkmi 1. československého armádneho zboru.

Z vrcholu sa vám naskytne skutočne fascinujúci výhľad na Žilinu a široké okolie. Z Polomu dovidieť za pekného počasia na Hrad Strečno, Starhrad, dokonca aj na Chatu pod Suchým.

Ako sa dostať na Polom?

Prístupová trasa vedie po spevnenej ceste z obce Stráňavy a pripravte sa na výživné stúpanie. Je značená zelenou turistickou značkou. Cyklotrasa je vhodná pre horské bicykle, asfaltová cesta je na mnohých miestach už poškodená.

Pôjdeme po trase Stráňavy, pri horárni – Sedlo Javorina a finišujeme na Polome. Prevýšenie je 584 m. Ďalšia varianta je lesná cesta zo Strečna, označená cyklotrasa:  Strečno, pod hradom – Sedlo Rakytie – Sedlo Javorina  – Polom.

Parkovisko a doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza v obci Stráňavy, pred rampou do doliny. Najbližšia autobusová zastávka Stráňavy, Pod Polom a v obci Strečno zastávka Strečno, pri lávke.

  Dĺžka: 5,3 km
  Čas: 1:00 h

  Stúpanie: 584 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Parkovisko pod Strečnom
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

STREČNO

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj