Malý Rozsutec

 Žilinský kraj, okres Žilina

Kto bol v rodisku Jánošíka a nenavštívil ešte Malý Rozsutec, tak to musí určite napraviť. Malý Rozsutec (1343 m n.m.) ponúka skutočne nádhernú a vyhľadávanú turistiku v obci Terchová. Nachádza sa blízko väčšieho brata Veľký Rozsutec. Túra na Malý Rozsutec nie je jednoduchá, má prevýšenie cez 800 metrov a v náročných úsekoch pod vrcholom istená.

Vrch Malý Rozsutec skutočne sľubuje skvelú túru pre milovníkov prírody a adrenalínu. Za svojim vyšším bratom v náročnosti vôbec nezaostáva, aj tu je časť výstupu a zostupu zaistená reťazami a nestabilným terénom. Z Malého Rozsutca sa môžete pokochať nádhernými výhľadmi na časť hrebeňa Malej Fatry, Veľký Rozsutec, Stoh, obce Terchová a Zázrivá. Doprajte si to najkrajšie v okolí Terchovej a túru si naplánujte s prechodom cez Jánošíkove diery.

Ako sa sem dostať?

Na Malý Rozsutec sa dostanete cez Jánošíkove diery  alebo zo Zázrivej.

Vyskúšajte  trasu z Terchovej, cez Biely Potok, Jánošíkove diery až po Osadu Podrozsutec, alebo môžete zvoliť okružnú trasu:  Terchová, Biely Potok – Dolné Diery – Horné Diery – sedlo Medzirozsutce – Malý Rozsutec. Pre zostup zvolíme zelenú značku do lokality Podrozsutec a finišujeme opäť v lokalite Biely Potok pred Hotelom Diery. Čas prechodu touto trasou je približne 6 hod. Najprv sledujte modrú, potom červenú a zelenú značku. Neodporúčame výstup za nepriaznivých poveternostných podmienok.

Z obce Zázrivá prídete po trase Zázrivá, Petrová, Jánošíkov dvor – Príslop pod Bielou – Sedlo Zákres – Malý Rozsutec. Čas výstupu je do 2:30 hod. a prevýšenie 748 m. Najkrajšia a najvyhľadávanejšia trasa na Malý Rozsutec vedie cez Jánošíkove diery a ich prenádherné kaskády a vodopády. Trasa prechádza cez Biely Potok, Dolné a Horné diery.

Väčšina turistickej  trasy, najmä cez Jánošíkove diery prechádza počas celého roka mokrým prostredím, preto odporúčame zvoliť vhodnú nepremokavú turistickú obuv. V neskorých jesenných mesiacoch, na jar a v zime môžu byť lávky, rebríky a reťaze zamrznuté, použite mačky.

Kde parkovať?

Môžete prísť pohodlne svojím autom na platené parkovisko pred Hotelom Diery, ktoré sa nachádza v lokalite Biely Potok. Počas hlavnej letnej sezóny odporúčame prísť čo najskôr, môže byť kapacitne preplnené. Autobusy premávajú zo Žiliny a Terchovej. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, Biely Potok.

  Dĺžka: 12 km
  Čas: 6:00 h

  Stúpanie: 828 m
  Klesanie: 828 m

NÁROČNOSŤ:  ťažká
ZAČIATOK:  Terchová, Biely Potok
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

TERCHOVÁ

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj