Ľubochnianska dolina

 Žilinský kraj, okres Ružomberok

Už ste navštívili najdlhšiu dolinu na Slovensku? Zavítajte do Ľubochne a spoznajte celú Ľubochniansku dolinu, ideálne na bicykli. Jej celková dĺžka je 25 km a takmer celú ju prejdete po lesnej ceste na horskom, alebo trekingovom bicykli. V doline objavíte aj pozostatky  fascinujúceho fatranského plesa Blatné. Dá sa k nemu dostať ak odbočíte od rázcestníka Blatné, blízko horárne. Ľubochnianska dolina predstavuje malebnú časť Slovenska, kde je možné uskutočniť rôzne rodinné cyklovýlety a tiež sa nadýchať sviežeho vzduchu v lone tichej fatranskej prírody.

Ľubochnianska dolina má skutočne, čo ponúknuť aj turistom. Po Náučnom chodníku si môžete prejsť pozostatky násypu úzkorozchodnej trate, ale aj tajchy a zaujímavé gejzíry. Tu si človek uvedomí, aká úžasná je naša príroda. Na začiatku 20. storočia bola v Ľubochni spustená prvá úzkorozchodná železnička na Slovensku. Určite sa turisti majú na čo tešiť, miest na spoznávanie je tu neúrekom.  Cyklotrasa z Ľubochne ústí až do lokality Salatín. Na bicykli je dolina prístupná až po Močidlo, ďalej môžu byť lesné cesty ťažšie priechodné.

Ľubochnianske úzkorozchodná železnica mala trasu z Ľubochne, kúpele až po Močidlo v Ľubochnianskej doline. Premávala od roku 1904 a bola to dokonca prvá elektrická železnica s vlastnou elektrárňou a rozchodom 760 mm. Elektráreň sa zachovala dodnes, v roku 1994 ju zrekonštruovali a vyrába elektrinu dodnes.

V lokalite Krátke, neďaleko Chaty Lúčka, je možné po odbočení z cesty obdivovať Studený gejzír. Voda je sfarbená do biela a dokonca aj pení. Najväčším lákadlom pre návštevníkov v Ľubochnianskej doline je tajch. Kedysi bola v Ľubochni aktívna ťažba dreva, preto sa tam nachádza známy Vyšný Tajch. Nachádza sa nad lokalitou Rakytov, vydržte a vyšľapte si to na bicykli až sem. Je to ideálne miesto na piknik v prírode a drobné občerstvenie.

Ľubochňa  je známa aj Diabetologickým centrom, nachádza sa iba 14 km od Ružomberka. Na krátku prechádzku odporúčame náučný chodník, ktorý začína v centre obce a prechádza okolo starej elektrárne. Celkovo má trasa až  10 unikátnych zastávok.

 

Ako sa sem dostať?

Cyklistiku odporúčame začať pri obecnom úrade. Trasa po Močidlo má 22 km a zaberie vám to približne 2 hodiny. Cestu tam aj späť zvládnete zhruba za 4 hodiny.

 

Kde parkovať?

Verejné parkovisko je priamo v centre Ľubochne a zopár odstavných plôch môžete využiť pri vstupe do Ľubochnianskej doliny. Železničná stanica v Ľubochni je vzdialená len 1 km od obce a približne 5 km od začiatku Ľubochnianskej doliny. Autobusom je obec dostupná z Ružomberka

 

  Dĺžka: 22 km
  Čas: 2:00 h

  Stúpanie: 571 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Ľubochňa
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ĽUBOCHŇA

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Vlak    Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre