Rakytov

 Žilinský kraj, okres Ružomberok

Na Rakytove je umiestnený drevený kríž a kovová kruhová mapa, ktorá uľahčuje orientáciu v okolí. Prídeme sem zo Smrekovice, alebo cez Tichú dolinu z Liptovských Revúc, okolo čarovnej Útulne Limba. Nadmorská výška najvyššieho vrcholu liptovskej Veľkej Fatry je 1567 m n. m. a výhľady za dobrého počasia sú priam nekonečné. Môžeme pozorovať Malú a Veľkú Fatru, Nízke Tatry a tiež Západné Tatry.

Ako sa sem dostať?

Odporúčame na túru vyraziť z Liptovských Revúc, na trase nás poteší nádherná Útulňa Limba, o ktorú sa stará chatár. Ponúkajú niečo drobné pod zub a v prípade, že bude personál na vynáške, zanechá odkaz, s možnosťou občerstvenia v čarovnej vaničke. Chata Limba ponúka celoročne ubytovanie s kapacitou 15 lôžok. Treba si však zobrať vlastný spacák. V blízkosti je jazierko, ohnisko a drevené stoličky a stoly. Je to jednoduchá tiché miesto, kde zaručene vypnete.

Z Liptovský Revúc ideme na Rakytov po žltej značke z lokality Teplô, horáreň a prechádzame cez Teplú dolinu. Po ceste si oddýchneme pri útulni a pokračujeme cez Rakytovské severné sedlo až na vrchol. Trasa má prevýšenie cez 900 metrov a trvá do 3 hod. Tip na okružnú túru TU.

Zo Smrekovice ideme po celý čas až na Rakytov po zelenej turistickej značke a prechádzame cez severné Rakytovské sedlo. Výstup trvá do 2 hod. a prevýšenie je približne 454 metrov.

Z Chaty pod Borišovom prejdeme cez Ploskú, Sedlo pod Čiernym kameňom a cez Južné Rakytovské sedlo, tento výstup trvá 3 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza za Liptovskou Osadou, pred vstupom do Teplej doliny. Autobusom prídeme z Ružomberka a vystúpime na zastávke Nižná Revúca, Teplô.

 

  Dĺžka: 6,3 km
  Čas: 3:00 h

  Stúpanie: 900 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Liptovská Osada, časť Nižná Revúca
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

LIPTOVSKÉ REVÚCE

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj