Ľadonhora

 Žilinský kraj, okres Kysucké Nové Mesto

Patrí medzi najvyššie položené kopce v Kysuckej vrchovine. Vystúpate do výšky 999 m n.m. a privedie vás sem značka po veľmi peknom hrebeni s vyhliadkami.

Aj keď vrchol kopca neponúka impozantné výhľady, celý zážitok vám vykompenzuje už po ceste hore, alebo na ceste späť. Trasa prekvapuje nádhernými výhľadmi na Malú Fatru a okolie.

Na výstup si môžete vybrať dva východiskové body. Dolný Vadičov, alebo Kysucké Nové Mesto. My odporúčame tú druhú možnosť, pretože na chodníku neminiete drevený posed v lokalite Holý vrch.

Názov tohto kopca odvodili domáci pravdepodobne od bohyne lásky a manželstva – Lady. No môžeme o tom len polemizovať, alebo si myslieť, že na sa na vrchole tvoria ľady. Ešte začiatkom 20. storočia bol z vrcholu určite krajší výhľad, pretože nebol zarastený stromami. No posedieť si tam môžete na lavičke a zapísať sa aj do knihy výstupov.

V minulosti bolo toto územie hradiskom. Od roku 1993 je to chránená prírodná rezervácia Ľadonhora.

 

Ako sa sem dostať?

Ak sa nevyhýbate strmej ceste, tak bude pre vás ideálna najkratšia trasa z Horného Vadičova. Smerujte z bodov: Horný Vadičov, Kubáščikovci až na Ľadonhoru. Výstup vám zaberie približne hodinu a prekonáte prevýšenie 455 metrov. Držte sa modrej značky.

Alebo môžete využiť trasu z Dolného Vadičova cez Chatu pod Ľadonhorou, na Sedlo pod Ľadonhorou, až na vrchol. Tento chodník budete brázdiť o niečo dlhšie, približne hodinu a pol, pričom prejdete prevýšenie 572 metrov. Najprv pôjdete po zelenej a potom po žltej a modrej značke.

Z Kysuckého Nového Mesta vedie trasa od železničnej stanice, ďalej na Budatínsku Lehotu, Pod Poľanou, Holý vrch, Sedlo pod Ľadonhorou, Ľadonhora. Najdlhšia ale najkrajšia trasa trvá 3 hodiny a 30 minút, prevýšenie je 745 metrov. Celý čas sledujte modrú značku.

 

Parkovisko a doprava

Parkovať môžete pohodlne v Hornom Vadičove na konci obce, pri lyžiarskom stredisku a pokiaľ sa vyberiete autobusom, tak vystúpte na zastávke Horný Vadičov, Kubaščíkovci.

 

  Dĺžka: 1,5 km
  Čas: 1:00 h

  Stúpanie: 455 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Horný Vadičov
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

HORNÝ VADIČOV

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj