Rozhľadňa na Marťakovom kopci (Petránky)

 Žilinský kraj, okres Čadca

Rozhľadňa ma Marťakovom kopci (854 m n.m.) pribudla nad osadou Petránky v Zákopčí na jeseň 2011. Je postavená podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka z tradičných prírodných materiálov – kameň a drevo. Rozhľadňa sa nachádza na Javorníckom hrebeni a je dostupná z Čadce, Zákopčia, Nesluše a Ochodnice.  Dovidíte z nej na kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd – Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc – Veľkú Raču, alebo na majestátny Veľký Rozsutec v Malej Fatre.

Rozhľadňa je sprístupnená celoročne, krytá strechou. Pri rozhľadni je postavený aj krytý drevený prístrešok pre peších turistov, cyklistov alebo bežkárov a ohnisko na opekanie.

 

Ako sa sem dostať?

Odporúčame vyraziť zo Zákopčia z osady U Rulcov. Pokračujte cestou do osady U Trnkov a ďalej postupujte po modrej značke na Petránky. Odtiaľ sa po červenej značke dostanete  k rozhľadni. Existuje aj možnosť skrátiť si cestu po neznačenom chodníku od osady U Trnkov. Na križovatkách ku rozhľadni si vyberajte možnosť ísť vpravo.

Z Čadce je prístup po červenej turistickej značke. Zo Zákopčia a z Kysuckého Nového Mesta sa sem dostanete po modrej značke. Z Ochodnice sa dostanete po zelenej na Chotárny kopec a napojíte sa na červenú hrebeňovú značku.

 

Kde parkovať?

Využiť môžete parkovisko v obci Zákopčie, Majer pred kostolom. V lokalite Zákopčie, U Rulcov sa dá zaparkovať neďaleko autobusovej zastávky.

  Dĺžka: 3,6 km
  Čas: 1:30 h

  Stúpanie: 290 m
  Klesanie: 20 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Zákopčie, osada U Rulcov
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

OCHODNICA

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre