Straník

 Žilinský kraj, okres Žilina

Ak sa nachádzate v okolí Žiliny, vynikajúcim tipom na menší výlet je vrch Straník.

Výstup na vrch Straník zvládne naozaj každý. Na kopec vedie asfaltová cesta, ktorú križuje turistická značka. Posledné metre na vrchol vedú po drevenej lávke, ktorá je položená nad terénom. Z vrcholu je krásny panoramatický výhľad na Malú Fatru, Žilinskú kotlinu, Terchovskú dolinu a Kysuce. Oddýchnuť si môžete v drevenom prístrešku, ktorý dokonca získal architektonické ocenenie.

Straník sa stal tiež významným miestnym centrom pre paragliding a závesné lietanie. Má fantastickú polohu s dlhými predpoliami, jednoduchým prístupom, výbornou termikou a s možnosťou štartovať takmer všetkými smermi. V jeho okolí je množstvo miest na bezpečné pristátie. Všetky tieto atribúty z neho právom urobili centrum bezmotorového lietania, ktoré sa tu vykonáva od roku 1917 a je jednou z top lokalít na Slovensku. Takmer všetci vojenskí letci a letci ČSA na Slovensku sa vyškolili na Straníku.

Ako sa sem dostať?

Na vrchol vedie žltá turistická značka, stačí nasledovať asfaltku od kostola.

Kde parkovať?

Auto môžete zaparkovať pri kostole.

 

  Dĺžka: 1,2 km
  Čas: 0:45 h

  Stúpanie: 195 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Zástraní
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ŽILINA WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre