Sobášny palác v Bytči

 Žilinský, Bytča

Sobášny palác v Bytči patrí medzi najvýznamnejšie renesančné stavby na našom území.

Je jedinečnou stavbou, ktorej pôvodný charakter a využitie je dokladom vysokej kultúrnej úrovne, ako aj odzrkadlením vysokého spoločenského postavenia rodiny Turzovcov, predovšetkým Juraja Turzu, ktorý ho nechal postaviť v roku 1601. Palác mal slúžiť na svadobné hostiny dcér Juraja Turzu. Vzhľadom na zvyk, že svadobný obrad aj hostina sa konali u rodiny nevesty, Juraj Turzo pravdepodobne počítal s veľkými hostinami. Svadby neboli jediným využitím paláca a už v prvej polovici 17. storočia slúžil prevažne ako sklad soli, obilia a iných plodín. Sobášny palác bol poškodený viacerými požiarmi. Od roku 1970 je národnou kultúrnou pamiatkou a prešiel výraznou rekonštrukciou. Nachádza sa v ňom stála expozícia, ktorá je pripomienkou jedinečnej histórie paláca, mesta Bytče a osobnosti palatína Juraja Turza.

 

Zaujímavosť

V bytčianskom zámku slúžil ako vojak strážneho oddielu Juraj Jánošík. Ten sa tu zoznámil s uväzneným kysuckým zbojníkom Tomášom Uhorčíkom, ktorý ho nahovoril, aby sa stal zbojníkom.

 

Ako sa sem dostať? 

Sobášny palác sa nachádza v centre Bytče v jednom areáli s Bytčianskym zámkom.

 

Kde parkovať?

K dispozícii je parkovisko pred areálom.

 


  Aktuálne počasie

BYTČA WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre