Minčol

 Žilinský kraj, okres Žilina

Chcete vidieť Žilinu a okolie ako na dlani ? Martin, Veľká Fatra, Vrútky, toto všetko máte na dohľad zo známeho vrchu Minčol. Vydajte sa s nami už dnes na tento impozantný kopec, poznačený aj historickými udalosťami. Na Minčol prídeme z Višňového, Turia, Vrútok, alebo z Martiniek.

Počas priaznivého slnečného počasia môžeme odtiaľto pozorovať aj vrcholky Západných Tatier, Veľký Choč a Babiu Horu. Minčol sa nachádza na hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Vďaka mnohým prístupovým trasám je veľmi obľúbený medzi turistami. Jeho skvelá poloha ho v minulosti predurčila  ako strategické miesto počas druhej svetovej vojny a partizánskeho odboja. Smerom na Javorinu, popri červenej značke môžeme dodnes nájsť pozostatky diel a zákopov.

Odporúčame sa zúčastniť niektorého z obľúbených verejných podujatí, napríklad koncoročného, resp. Silvestrovského výstupu a pravidelného Behu na Minčol.

 

Ako sa dostať na Minčol?

Najobľúbenejší a najznámejší výstup vedie z obce Višňové pri Žiline. Až na vrchol ideme po modrej značke. Prístup je možný aj z obce Turie po žltej značke. Všetky trasy sú prístupné celoročne.

Ak ste sa rozhodli pre tradičnú trasu z Višňového, pôjdeme najprv do Višňovskej doliny, pokračujeme na rázc. Pod Hoblíkom, neskôr prejdeme okolo Chaty pod Holým dielom, Pod Dolnou rovňou a finišujeme pri kríži na vrchole. Výstup zaberie približne 2:45 hod.

Z Turia sa dostaneme na Minčol cez Turskú dolinu, neskôr nasleduje Spoj troch dolín, potom rozcestník Pod výstupom a odtiaľto hore do kopca. Výstup po žltej trvá približne 3 hod.

 

Kde parkovať?

Vo Višňovom pred vstupom do Višňovskej doliny na parkovisku, ktoré má obmedzenú kapacitu. V obci Turie je parkovisko pri zariadení sociálnych služieb, pred závorou do doliny. Autobusom prídeme zo Žiliny do Višňového na konečnú, alebo do Turia, kde vystúpime na zastávke Turie, Obecný úrad.

  Dĺžka: 6,5 km
  Čas: 3:15 h

  Stúpanie: 833 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Višňovská dolina, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre