Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline

 Žilinský kraj, okres Žilina

Prvýkrát sa spomína v roku 1423. Katedrála Najsvätejšej Trojice, ľudovo tiež nazývaná Farský kostol, je jedným z najstarších a najvýznamnejších objektov krajského mesta Žilina. Kostol bol niekoľkokrát prestavovaný, a to najmä po mnohých požiaroch, ktoré zasiahli mesto Žilina, ale tiež po zemetrasení v januári roku 1858.

Jednoloďový kostol tu stál od začiatku druhej polovice 13. storočia až do začiatku 14. storočia. V 14.storočí postavili trojloďovú baziliku s polygonálnym presbytériom. Farský kostol bol koncom 16. storočia (r.1586) zasvätený Najsvätejšej Trojici. V r. 1610 sa v kostole pod patronátom palatína Juraja Thurzu konala tzv. Žilinská synoda, najpamätnejšia udalosť reformácie na Slovensku. Pôvodný gotický kostol nadobudol po prestavbe renesančný charakter. Hlavný oltár Najsvätejšej Trojice pochádza z r.1697.

Samotne stojacou zvonicou tohto kostola, ktorá pripomína známe talianske mestské zvonice – kampanily – je tzv. Burianova veža (výška 46 m). Burianova veža slúžila ako zvonica, pozorovateľňa, ako ochrana pred požiarmi a príchodom nepriateľov. Jej osud je spojený s osudom kostola, a preto viaceré požiare kostola postihli aj samotnú vežu a jej zvony. Až v roku 1924 dostala táto veža 6 nových zvonov. Neskôr aj Burianova veža prešla prestavbou a v rokoch 1941-1942 na nej urobili novú vyhliadkovú terasu so stĺpmi, ktoré spájajú oblúky.

Farský kostol Najsvätejšej Trojice sa v r. 2008 stal katedrálou a je diecéznym kostolom Žilinskej diecézy Rímskokatolíckej cirkvi. Pohľad na Katedrálu z Námestia Andreja Hlinku  je jedným z najtypickejších obrázkov Žiliny.

Tip

Burianova veža je sprístupnená pre verejnosť prostredníctvom prehliadok, ktoré organizuje Turistická informačná kancelária mesta Žilina. Na prehliadku je potrebné sa vopred objednať.

Ako sa sem dostať? 

Katedrála stojí v centre mesta vedľa Burianovej veže medzi námestím Andreja Hlinku a Mariánskym námestím.

Kde parkovať?

Využiť môžete parkovisko v OC Mirage, v OC Aupark alebo iné blízke parkoviská v centre mesta Žilina.

 


  Všeobecné informácie


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj