Čipčie

 Žilinský kraj, okres Žilina

Pre skúsených turistov nie je turistika na Čipčie celodennou záležitosťou. Aj menej zdatní turisti by si mali na tento výlet vyhradiť pol dňa. Do nadmorskej výšky 920 m n.m. vystúpite pokojne aj s vašimi deťmi. Trasa nie je náročná. Táto na prvý pohľad nenápadná lokalita vie prekvapiť.

Poväčšine roka tu veľa turistov nestretnete, preto ak hľadáte pokojné miesto, Čipčie je to pravé. Ak naopak, hľadáte spoločnosť veselých ľudí, naplánujte si výstup prvú januárovú sobotu. Vtedy sa tu koná novoročný výstup, po ktorom si za odmenu môžete zatancovať v miestnom kultúrnom dome. Každoročne sa do tejto akcie zapoja tisíce turistov.

Počas putovania smerom hore sa oplatí zastaviť na niektorých pekných vyhliadkach do Rajeckej doliny.

Na vrchole si sadnite na drevenú lavičku a vychutnajte si pohľad na Malú Fatru. Za dobrej viditeľnosti dovidíte na Minčol, Súľovské skaly, Martinské hole, Kozol a Strážovské vrchy.

Nezabudnite si zapísať váš výstup do vrcholovej knihy. Aj o túto lokalitu sa dobre stará Klub slovenských turistov z Turia.

Ako sa sem dostať?

Výstup na Čipčie začnete v obci Turie, potom sa prejdete cez pole a nakoniec vojdete do lesa. Naše odporúčanie je použiť modrú značku, ktorá ponúka pekné výhľady skoro po celej trase. Keď budete schádzať, pokojne sa vydajte napríklad po žltej značke. Navedie späť do Turia.

Držte sa trasy modrej značky: Turie Obecný úrad – Pod Železom – Čipčie. Dĺžka výstupu je odhadovaná na 1:30 hod., prevýšenie 490 metrov.

Odporúčame zvoliť okruh, najprv po modrej, potom po žltej značke. Vyhnete sa tak tej istej trase a uvidíte niečo nové po ceste hore, aj dole. Okružná trasa: Turie Obecný úrad – Pod železom –  Čipčie – Nad zadným – Pod železom – Turie. Čas tejto trasy je do 3 hodín.

Kde parkovať?

Zaparkujte pred Obecným úradom alebo potravinami v obci Turie. Auto môžete odstaviť aj na ceste do lomu. Ak využijete verejnú dopravu, vystúpte na zastávke Turie – Kráľ.

Nestačilo vám?

Z Turia alebo zo susednej obce Višňové sa môžete vybrať po celý rok na Minčol. V okolí je aj obľúbený kopec pre cyklistov Polom. A z Lietavy, alebo Lietavskej Svinnej sa vyberte na Lietavský hrad. Z Rajeckých Teplíc na Skalky, Zbyňovský budzogáň, alebo Žibrid.

  Dĺžka: 3,3 km
  Čas: 1:30 h

  Stúpanie: 480 m
  Klesanie: 480 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Obecný úrad, Turie
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre