Average:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Žilinský kraj, okres Žilina

Ak si chcete dopriať neobyčajný zážitok, splavovanie rieky Váh je na to ako stvorené. Na drevených pltiach vás Strečnianskou úžinou v úseku 7 km prevezú pltníci, od ktorých si vypočujete rôzne zaujímavosti. Na trase sa okrem prírody môžete kochať výhľadom na Starhrad a Hrad Strečno. Plavba je možná od troch rokov a trvá 50 – 75 minút (závisí podľa výšky vodnej hladiny). Pltnícka sezóna začína v apríli a končí v októbri. Odporúčame objednať si plavbu vopred.

Plavba sa začína na najhlbšom mieste Váhu s hĺbkou 8 metrov a pokračuje okolo známych skál Margita a Besná, ktoré boli najviac nebezpečné úseky pre pltníkov. V rokoch 1937 – 1938, keď bol budovaný tunel pre druhú železničnú koľaj cez Strečniansky priesmyk, skaly odstrelili. Dodnes je však tento úsek známy kaskádami. Najkrajšou časťou je plavba s výhľadom na dva hrady súčasne – Hrad Strečno vľavo a Starhard vpravo.

Pltníctvo v minulosti znamenalo dôležitý zdroj obživy pre obyvateľov chudobnejších regiónov, najmä Oravy a Liptova. Spočiatku pltníci dovážali do nedostatkových oblastí najmä drevo, ktorého bolo na Slovensku hojne a v južných oblastiach často chýbalo. Prevážaným tovarom teda bolo samotné plavidlo. Takto dokázali odviezť veľké množstvo dreva, aké dnes predstavuje aj 6 kamiónov. V priebehu storočí sa však aj plte zdokonalili a boli schopné prevážať aj ďalší náklad, zvieratá, lesné plody, soľ z Prešova a Poľska. Ak tovar nepredali na juhu Slovenska, plavili sa ďalej po Dunaji až do Čierneho mora. Naspäť sa pltníci vracali väčšinou pešo, v lepšom prípade na vozoch s koňmi. Išlo o  náročné a nebezpečné remeslo. Neskôr pltníctvo vytlačila lacnejšia železnica a úplný zánik znamenal postavenie vodných priehrad. Dnes si môžete vyskúšať jazdu týmto netradičným dopravným prostriedkom v atraktívnom prostredí na rieke Váh.

 

Ako sa sem dostať?

Centrálu pltníkov nájdete v Gazdovskom dome v Strečne, v ktorom sa môžete aj občerstviť. Zo Strečna vás pltníci prevezú  mikrobusom na  miesto začiatku plavby, Pltisko Bariérová, ktoré sa nachádza na hlavnej ceste pod hradom Strečno, smerom do Martina po ľavej strane.

 

Kde parkovať?

Priamo pri Gazdovskom dome sa nachádza bezplatné parkovisko.

 

Kontakty:

+421 907 196 999

www.plte-strecno.sk

  Dĺžka: 7 km
  Čas: 0:50 h - 1:15 h


NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Pltisko Bariérová

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto  


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj