Hrad Lietava

 Žilinský kraj, okres Žilina

Jeden z najrozsiahlejších hradov na Slovensku sa nachádza neďaleko Žiliny smerom na Rajecké Teplice. V zastrešených a zrekonštruovaných priestoroch hradu nájdete stálu expozíciu venovanú histórii hradu, palným zbraniam a archeologickým nálezom. Zaujímavosťou je, že ide o jedinečnú hmatovú expozíciu a všetky exponáty si môžete chytiť do rúk.

Hrad je voľne prístupný, kedykoľvek si môžete vychutnať všetky výhľady a využiť miesta na opekanie, avšak Kinižiho veža a Stredný palác s expozíciou a hradným bufetom býva otvorený spravidla cez víkendy a sviatky.

História hradu

Vznik Lietavského hradu je možné predpokladať v poslednej štvrtine 13. storočia. Na najvyššej časti skaliska postavili štvorpodlažnú vežu štvorcového pôdorysu, menší palác a hradbu severovýchodne od veže. V 14. a 15. storočí bol hrad prevažne kráľovským majetkom udeľovaným „pro honore“ krajinským sudcom, ale aj do zálohy alebo vlastníctva. Medzi významných majiteľov, ktorí hrad neskôr prestavali a rozšírili, patril Pavol Kiniži (†1494), Mikuláš Kostka (†1556) a František Turzo (†1574). Za Pavla Kinižiho bol vybudovaný palác juhozápadným smerom od hlavnej veže, ktorý bol zakončený stavbou veľkej obytnej veže. Nový vstup do hradu ústil do štvorhrannej prejazdnej veže, na severozápadnej strane napojenej do obvodovej hradby. Severné nádvorie bolo spevnené valcovou baštou. Tu sa hradba v pravom uhle zalomila na východ, kde bola ukončená veľkou štvorpodlažnou podkovovitou vežou. Mikuláš Kostka vybudoval novú bránu prerazením severnej obvodovej hradby a postavil tiež veľký rondel na východnej strane hradu. František Turzo dal hrad renesančne prestavať. Fragmenty tejto prestavby zdobia hrad dodnes, napríklad oblúkové atiky alebo zvyšky sgrafito výzdoby. Počas jeho vlastníctva bol na hrade vybudovaný posledný hradbový okruh. Otvárala ho nová vežová brána, ďalej sa tiahla hradba na sever. Pri valcovej veži vznikla ďalšia brána – nazývaná Orlová. Františkov syn, palatín Juraj Turzo (*1567 -†1616), pokračoval vo zvelebovaní hradu, no po jeho smrti sa pozvoľna začala jeho skaza.

Od polovice 18. storočia je hrad opustený a za 250 rokov chátrania sa pamiatka dostala do havarijného technického stavu. V roku 1999 vzniklo Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktoré sa o hrad začalo starať. V roku 2008 sa združenie na základe darovacej zmluvy stalo oficiálnym vlastníkom stavby hradu. V roku 2017, pri príležitosti 450. výročia narodenia palatína Juraja Turzu, bola na hrade slávnostne otvorená prvá oficiálna expozícia.

Zaujímavosť

Na nároží obytnej veže stredného hradu sa zachoval erb majiteľa hradu Pavla Kinižiho. Slávny uhorský vojvodca z protitureckých vojen dostal od kráľa Mateja Korvína viaceré majetky na území Slovenska, medzi nimi aj hrad Strečno. V tom čase tak mala Lietava a Strečno spoločného kastelána Teofila Turza, starého otca neskoršieho majiteľa hradu Františka Turza.

Málo známou skutočnosťou je aj to, že počas druhej svetovej vojny na hrade prebiehali opravné práce (leto 1941), ktoré vykonávali Židia. Židovský pracovný tábor mal 62 mužských členov.

Ako sa sem dostať?

Výstup k hradu odporúčame po modrej turistickej trase z obce Lietava-Majer alebo po zelenej trase z obce Lietavská Svinná. Z oboch obcí sa nenáročnou prechádzkou dostanete k zrúcanine hradu cca za 45 minút.

Parkovanie a verejná doprava

V Lietave, časť Majer je malé parkovisko, v hlavnej sezóne môže byť preplnené. V Lietavskej Svinnej je veľké parkovisko pri futbalovom ihrisku. Pokiaľ sa rozhodnete zaparkovať tu, pri výstupe budete hrad vidieť stále pred sebou.

Autobusová zastávka Lietava, Majer pri moste, príp. Lietavská Svinná, OcÚ je dostupná autobusovou linkou zo Žiliny

Informácie o hrade a otváracie hodiny expozície si overte na webovej stránke hradu a Facebookovom profile:

www.hradlietava.sk

www.facebook.com/HradLietava

 

  Dĺžka: 2 km
  Čas: 0:45 h

  Stúpanie: 241 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Lietava, Majer - parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

LIETAVA WEATHER

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:

 








Mohlo by Vás zaujímať



Average:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj