Babia hora

 Žilinský kraj, okres Námestovo

Milovníci poriadnej vysokohorskej turistiky zbystrite. Ak ste ešte neboli na Babej hore, musíte to čo najskôr napraviť. Babia hora (1725 m n.m.) je najsevernejší výhľadový bod na Slovensku. Najmä pre vynikajúcu polohu je veľmi navštevovaný turistami kvôli dychberúcim výhľadom a nádhernej neporušenej prírode. Tento vrch prezývajú po poľsky aj Babia Góra.Ponúka skvelú turistiku a je prístupná po značených turistických trasách počas celého roka.

Podnebie tu vôbec nie je priaznivé, skôr chladnejšie a s častými zmenami počasia. Ak sa sem vyberiete na turistiku, určite odporúčame teplejšie oblečenie v každom ročnom období. Počasie je premenlivé, veľmi veľa prší a na vrchole môže byť sychravo. Na skvelé výhľady je potrebná aj veľká dávka šťastia. Ak si túru na Babiu horu chcete naplno užiť, odporúčame ju naplánovať do dobrého a slnečného počasia. Krásu miestnych hôr obdivoval aj Karol Wojtyla (Ján Pavol II), ktorý ju ako krakovský biskup často a rád navštevoval.

Určite ste počuli o Hviezdoslavovej hájovni, nachádza sa na trase z Oravskej Polhory a môžete ju počas otváracích hodín navštíviť. Táto hájovňa bola inšpiráciou pre dramatika a básnika P. O. Hviezdoslava.

Ako sa sem dostať?

Babia Hora je najlepšie prístupná z Oravskej Polhory po žltej značke. Výstup začíname zo Slanej vody, potom prejdeme cez Paseky, neskôr uvidíme Hájovňu na Rovniach, Šťaviny  a ďalej na vás čaká, majestátna kráska, Babia hora. Rátajte s časom výstupu do 4 hodín.

Pre turistov môže byť zaujímavá aj okružná trasa Slaná voda – Paseky – Hájovňa na Rovniach – Šťaviny – Babia hora – Malá Babia hora – Borsučie – Pod Borkom s návratom do Slanej vody. Čas okružnej trasy je približne 7 hodín (17 km).

Kde parkovať?

Ak prichádzate autom, môžete odparkovať vozidlo pri Chate Slaná voda, kde sa nachádza parkovisko. Najbližšia zastávka, kde vás privezie autobus je v Oravskej Polhore,  pri obchode Jednota.

  Dĺžka: 8,5 km
  Čas: 4:00 h

  Stúpanie: 1013 m

NÁROČNOSŤ:  ťažká
ZAČIATOK:  Chata Slaná voda, Oravská Polhora
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ORAVSKÁ POLHORA

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj