Kaštieľ Radoľa

 Žilinský kraj, okres Kysucké Nové Mesto

Jednou z najstarších kultúrno-historických pamiatok kysuckého regiónu je renesančný kaštieľ v dedinke Radoľa neďaleko Kysuckého Nového Mesta. V tomto kaštieli obklopenom kúzelnou vidieckou krajinkou sa nachádza niekoľko stálych expozícií Kysuckého múzea v Čadci. Tieto expozície sa zameriavajú najmä na dokumentáciu najstarších dejín regiónu od praveku až po obdobie slovanského osídlenia, taktiež na odkaz cyrilo-metodskej tradície či na meštianske bývanie v 19. storočí. Najväčším lákadlom múzea je 190 cm vysoká a štvrť tony vážiaca replika mamutieho mláďatka, a tiež unikátna rekonštrukcia alchymistickej dielne – jediná na celom Slovensku.

Kaštieľ je pre návštevníkov otvorený po celý rok, kedy v jeho interiéroch aj na nádvorí môžu vidieť výstavy, prezentácie ľudových remesiel, jarmoky, vystúpenia folklórnych súborov alebo historických skupín.

História kaštieľa
Podrobnosti vzniku kaštieľa nie sú doposiaľ celkom známe. Súčasné bádanie na základe archeologického a umelecko-historického výskumu kladie vznik najstaršej časti kaštieľa do tretej štvrtiny 16. storočia. V tomto období bola postavená štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obytným priestorom v každom podlaží. Pôvodne išlo skôr o obytnú vežu, ktorá plnila úlohu bezpečného šľachtického sídla. Po prístavbe ďalších miestností v druhej polovici 17. storočia nadobudol objekt charakter kaštieľa. Na každom podlaží bola pristavená sieň a tri obytné miestnosti, jednotlivé podlažia sa spojili schodišťom vedúcim medzi oboma sieňami. V roku 1658 sa tu nachádzali panské stajne, stodoly, ovocná záhrada, rybníky, pivovar, chmeľnice, mlyn a píla. Kaštieľ do roku 1977 slúžil na obytné účely. V roku 1977 začala jeho pamiatková obnova so zámerom zachovania pôvodných architektonických prvkov

Ako sa sem dostať?
Kaštieľ leží v obci Radoľa pri Kysuckom Novom Meste. Obec Radoľa sa nachádza na vyťaženom hlavnom ťahu zo Žiliny do Čadce. Na vyťaženej svetelnej križovatke pri Kysuckom Novom Meste treba odbočiť vpravo. Smer ku kaštieľu je označený tabuľami.

Kde parkovať?
Parkovisko sa pri kaštieli nenachádza. Obec má viacero menších parkovísk, ktoré môžete využiť (napr. pri kostole, pri cintoríne, pri miestnom pohostinstve).


  Aktuálne počasie

RADOĽA

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj