Turistika na vrch Šíp

 Žilinský kraj, okres Ružomberok

Vrch Šíp sa vypína priamo nad sútokom rieky Oravy a Váh. Na tento vrchol vedie hneď niekoľko turistických trás. Prvá trasa, ktorú odporúčame, vedie zo Stankovian. Pokračuje na Zadný Šíp, ktorý je vysoký 1144 m n.m. a je na ňom postavený drevený kríž.

Pokojne sa vydajte aj po trase z obce Kraľovany, alebo zo Stankovian. Po ceste nahor nevynechajte množstvo vyhliadok, z ktorých dovidíte na Stoh a Veľký Rozsutec, čo sú kopce Malej Fatry. Pekný výhľad budete mať určite aj na Veľký Choč, obce Stankovany a Ľubochňu.

Počas cesty na vrchol si všimnite množstvo skalných útvarov a niekoľko jaskýň. Nad osadou Podšíp, hneď pri turistickej trase, sa nachádza pamätná tabuľa venovaná rodákovi z tejto osady. Lacko Chorvát bol zanieteným turistom na vrch Šíp, pretože chodník na jeho vrchol sám vypracoval.

Pokiaľ sa vyberiete z obce Stankovany, natrafíte na viaceré studničky a pramene s pitnou vodou. Nachádzajú sa najmä priamo v osade Podšíp alebo pri Žaškovskom sedle.

V dodnes nádherne zachovalej osade Podšíp s mnohými drevenicami sa nachvíľu zastavte, spomaľte a vychutnajte si jej atmosféru. Môžete si tam pripraviť piknik, alebo opekačku na niektorom z verejných ohnísk. V päťdesiatych rokoch minulého storočia osadu opustili jej poslední obyvatelia, ale práve vďaka nadšencom, ktorí jej prinavrátili pôvodnú podobu, môžeme aj dnes vidieť, ako sa kedysi na Liptove žilo. Navštívte tento vzácny klenot na Liptove, pretože je to jedinečný skanzen v prírode.

 

Ako sa sem dostať?

Odporúčame využiť možnosť okružnej trasy. Pôjdete najprv po žltej a potom po zelenej značke. Začnete zo Stankovian a pokračujete po trase Žaškovské sedlo, Šíp, Zadný Šíp, Osada Podšíp, Stankovany. Navrhovaná trasa zaberie približne 5 hodín, prejdete prevýšenie 801 metrov.

Prípadne kratšia túra z obce Stankovany cez Osadu Podšíp. Z nej pokračujete na vrch Zadný Šíp a samotný Šíp. Výstup  bude trvať do 2:30 hodín a prevýšenie je 748 metrov. Začnete po zelenej a pokračujete po žltej značke.  Ak zvolíte výstup po žltej značke z Kraľovian, od železničnej zastávky to trvá 2:30 hod. Z obce Žaškov po zelenej a potom po žltej značke to trvá rovnako 2:30 hod.

 

Kde parkovať?

Do zastávky Stankovany premávajú osobné vlaky zo smeru Žilina a Liptovský Mikuláš, Ružomberok. Najbližšie parkovisko sa nachádza pred Obecným úradom v obci Stankovany.

  Dĺžka: 11 km
  Čas: 5:00 h

  Stúpanie: 801 m
  Klesanie: 801 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  obec Stankovany
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

STANKOVANY

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Vlak    Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj