Hrad Likava

 Žilinský kraj, okres Ružomberok

Hrad Likava je najväčšia hradná zrúcanina na území Liptova a jeden z najväčších hradov stredného Slovenska. Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska. Správcom hradu je Liptovské múzeum v Ružomberku.

Rozloha hradu je impozantná: spolu so západným predhradím, ukrytým v lesnom poraste, a dvomi umelými zemnými plošinami na východe sú jeho rozmery 538 x 238 metrov. Hrad je stále cenným svedectvom hradnej architektúry obdobia neskorej gotiky a rannej renesancie, o čom svedčí množstvo zachovaných architektonických článkov, okenných ostení, chŕličov, smolných nosov, strieľní, torz kozubov a komínových plášťov, fasádnych úprav. Vysoké štíhle múry palácov horného hradu, vyrastajúce až z okrajov hradného brala, či smelé esovité klenutie múrov niekdajšej hradnej veže a južného paláca svedčia o staviteľskom ume, odvahe a jemnom estetickom cítení niekdajších staviteľov, ktorí dokázali spojiť krásu ľudského diela s nádherou okolitej krajiny.

História hradu
Hrad nechal po konsolidácii politických pomerov v prvej polovici 14. storočia postaviť zvolenský a liptovský župan, magister rytier Donč. Prvá písomná správa o ňom už ako existujúcom je z roku 1341. Hunyadyovci v druhej polovici 15. storočia postupne prestavali a rozšírili pôvodné jadro hradu a vybudovali tzv. dolný hrad. V druhej polovici 17. storočia Thökölyovci dobudovali fortifikačný systém, avšak ani ten hrad na začiatku 18. storočia neochránil. Ustupujúce vojská Františka Rákocziho ho v roku 1707 zbúrali. Hrad postupne pustol a stala sa z neho len ruina. Po rozsiahlej rekonštrukcii v posledných rokoch bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu.

Ako sa sem dostať?
Hrad leží v katastri obce Likavka pri Ružomberku. Je prístupný výlučne pre peších turistov prechádzajúcich po červenej turistickej značke (30 min.), ktorá vedie z Likavky na Predný Choč.

Kde parkovať?
K dispozícii je parkovisko pri hlavnej ceste.

  Dĺžka: 1,1 km
  Čas: 0:30 h

  Stúpanie: 100 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Likavka, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

LIKAVKA

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre