Hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Liptovský hrádok alebo Hrádok alebo Nový hrad je zrúcanina vodného hradu, jedinečného na území Slovenska. Nachádza sa na malej vápencovej skale pri rieke Belá, v severnej časti mesta Liptovský Hrádok. Prvá písomná zmienka o hrade Wywar pochádza z roku 1341. Stavebne je prepojený s kaštieľom a v súčasnosti rekonštruovaná pamiatka je v súkromnom vlastníctve. Funguje tu ubytovacie zariadenie Chateau GrandCastle. Prespať v priestoroch kaštieľa a cítiť sa ako kráľ nebolo nikdy jednoduchšie.

História hradu
Najmenší z trojice liptovských hradov, ktorý pred rokom 1341 nechal postaviť župan Donč na mieste zemianskej strážnej osady Belansko. Do súčasnosti si zachoval pôvodnú dispozíciu dvojvežového hradného jadra s centrálne umiestneným palácom, doplneným o malé severné predhradie s neveľkým dvojtraktovým priechodným palácom. V 15. storočí sa zrejme dostal do moci husitov a bol poškodený. Približne v 16. storočí hrad rozšírili o vonkajšie renesančné opevnenie s nárožnými baštami. Definitívnu podobu dali hradu na začiatku 17. storočia manželia Mikuláš Sandorffy a Magdaléna Zayová, ktorí sa zaslúžili o vybudovanie renesančného kaštieľa v západnej časti predhradia. Hrad a kaštieľ v Hrádku sa v priebehu 18. storočia stali vzorovým centrom spojeného likavsko-hrádockého komorského panstva, špecializujúceho sa na hospodárske zhodnotenie tunajšieho lesného bohatstva, spracovanie úžitkových kovov a obchod s erárnou soľou. Na začiatku 19. storočia celý súbor stavieb vyhorel, gotické hradné jadro na rozdiel od kaštieľa nebolo obnovené, v roku 1930 ho zakonzervovali. V areáli hradu a kaštieľa v Liptovskom Hrádku sídlilo riaditeľstvo štátnych lesov, väznica a okresný súd, a tiež Národopisné múzeum Liptova.

Hrad v Liptovskom Hrádku bol obľúbeným sídlom najvýznamnejšieho básnika renesančného Uhorska – Valentína Balassu, ktorý tu hľadal inšpirácie pre svoju poéziu a pod siluetou tatranských končiarov prežíval najkrajšie obdobie svojho života.

Ako sa sem dostať?
Liptovský Hrádok je dobre dostupný z diaľnice D1 a susedí s obcou Liptovský Peter. Hrad sa nachádza v severnej časti obce.

Kde parkovať?
K dispozícii je parkovisko pred Chateau GrandCastle.


  Aktuálne počasie

LIPTOVSKÝ HRÁDOK

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Vlak    Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre