Baranec

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Tretí najvyšší vrch Západných Tatier ponúka skutočne výživnú turistiku v Západných Tatrách. Baranec má nadmorskú výšku 2185 m n.m. a celoročne naň vystúpate zo Žiarskej doliny a cez Žiarsku chatu.

Keďže vyššie na Roháčoch sa nachádza už len vrch Bystrá a Jakubiná, dovidíte z neho naozaj ďaleko. Baníkov, Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč – časť hrebeňovky Roháčov. Vychutnáte si aj široký pohľad na Liptov, ktorý je impozantný. Aj práve pre tieto výhľady patrí Baranec medzi najobľúbenejšie výstupy v Západných Tatrách.

Priamo zo Žiarskej doliny postupne prejdete do lesnatého prostredia, potom cez kosodrevinu, až sa dostanete pod Holý vrch, kde sa už otvárajú prvé výhľady. Následne si už len vychutnávajte krásne horské lúky, napravo Štrbavý vrch, Mládky a Malý Baranec. V tomto úseku trasy je chodník kamenistý a napravo môžeme v diaľke pozorovať panorámu Tatier, kde je dominantný Kriváň. Po výstupe na samotný vrchol Baranca sa môžete cítiť ako hrdý Slovák a Slovenka. Na jeho vrchole sa nachádza pilier so slovenským znakom a samozrejme vrcholová fotka za odmenu nesmie chýbať.

 

Ako sa sem dostať?

Trás je na výber niekoľko, ak zvolíte výstup po žltej značke, na vrchol sa dostanete za 2:30 hod. (dĺžka trasy 6 km, stúpanie 1300 m). Celková turistika spolu s návratom cez Holý vrch vám zaberie približne 5:00 h.

Ak neradi absolvujete rovnakú trasu výstupu a zostupu, môžete zvoliť aj okružnú trasu so zastávkou na Žiarskej chate: Žiarska dolina – ústie, Holý vrch, Baranec, Smrek, Žiarske sedlo, Pod Homôľkou, Žiarska chata, Žiarska dolina. Celá trasa vám zaberie minimálne 7:30 hod. (dĺžka trasy 16,5 km, stúpanie a klesanie 1440 m) , pričom najprv pôjdete po žltej, potom po zelenej značke.

Po žltej cez Smrek je trasa technicky náročnejšia ako cez Holý vrch. Chodník je skalnatý, exponovaný a vhodný pre zdatných turistov. Zo Žiarskeho sedla smerom na Žiarsku chatu, budete zostupovať po kamenistom chodníku, nižšie sčasti s kosodrevinou.

 

Je na trase sezónna uzávera?

Nie je. Výstup na Baranec ani okružná trasa cez Žiarsku dolinu nie je uzavretá ani počas zimných mesiacov.

 

Kde parkovať?

Parkovisko v Žiarskej doline je spoplatnené, nachádza sa približne 3 kilometre od obce Žiar. Autobusom vystúpite na zastávke Žiar – Žiarska dolina. Po 5 minútovej chôdzi prídete do ústia doliny.

  Dĺžka: 6 km
  Čas: 2:30 h

  Stúpanie: 1300 m

NÁROČNOSŤ:  ťažká
ZAČIATOK:  Parkovisko Žiarska dolina, ústie
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ŽIAR

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj