Bazilika Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej

 Žilinský kraj, okres Žilina

Bazilika je významným pútnickým miestom ležiacim na severozápade Slovenska. Hlavné púte sa konajú každoročne pri príležitosti slávenia sviatku Narodenia Panny Márie, tiež počas hodov, ale i v júni na sviatok Najsvätejšej Trojice a vo sviatok sv. Anny.

Pôvodne Kostol Narodenia Panny Márie, získal status „Basilica Minor“ 7. septembra 2002, a to najmä vďaka dlhoročnej tradícii uctievania Matky Ježišovej (od 15. storočia) pútnikmi z celého Slovenska. Tento jednoloďový neogotický kostol z roku 1866 je vybudovaný na pôdoryse obráteného kríža. Hlavný oltár má tri výklenky. Uprostred stojí socha Milostivej Panny Márie Friwaldskej  z r.1948 (Friwald, alebo aj Frivald je niekdajšie pomenovanie Rajeckej Lesnej), v bočných výklenkoch sú umiestnené sochy anjelov.

Socha Panny Márie je vysoká 145 cm a pripisujú sa jej viaceré uzdravenia. V bočných ramenách kostola je na jednej strane umiestnený oltár sv. Jozefa a na druhej oltár sv. Anny. Strop chrámu zdobia maľby znázorňujúce tajomstvá posvätného ruženca. Veža ukrýva štyri zvony a zvonkohru. Vedľa baziliky je presbytérium zo začiatku 14.storočia, kde sa zachovali zvyšky gotických fresiek. Tieto sú v súčasnosti pamiatkovo chránené.

Zaujímavosť

Kúsok opodiaľ, v Dome Božieho Narodenia, sa nachádza unikátna expozícia dreveného ručne vyrezávaného Slovenského betlehemu. Expozícia zobrazuje okrem Kristovho narodenia aj bežný život slovenského ľudu a tiež ich pracovné činnosti z minulosti. Scenéria betlehemu zachytáva najvýznamnejšie slovenské pamiatky. Celkovo je súčasťou diela približne 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje.

Ako sa sem dostať? 

Bazilika sa nachádza v centre obce Rajecká Lesná, vedľa expozície Slovenského betlehemu.

Kde parkovať?

Zaparkovať môžete pri pošte a blízkom obchode potravín (COOP Jednota) v centre obce.


  Aktuálne počasie

RAJECKÁ LESNÁ WEATHER

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj