autor fotky: 


Jesenského 1 1 Žilina
+421 940 864135
zilina@kehilazilina.sk
kehilazilina.sk
49.2210791,18.7300671

Otvorené

apríl – október november – marec

Pondelok – Piatok 13.00 – 18.00 13.00 – 16.00

Sobota zatvorené zatvorené

Nedeľa 9.00 – 18.00 9.00 – 16.00

Počas významných židovských sviatkov je cintorín zatvorený.

Správca cintorína: Peter Kocmánek, Jesenského 1, 010 01 Žilina, Tel.: +421 (0)41 562 14 58

Židovský cintorín

Židovský cintorín בית-הקברות היהודי בז’ילינה sa rozprestiera na západnej strane mesta na Jesenského ulici. Vpredu je kovová vchodová brána, ktorá je trojosová, s trojuholníkovým štítom a hebrejským nápisom כי אם יש אחריתותקותך לאתכרת. Cintorín má veľkosť 40 x 180 metrov a po celej dĺžke je ohradený pevným múrom. Za bránou sa nachádza topoľová alej, ktorá vedie k ceremoniálnej hale, ku ktorej sú z oboch strán pristavené malé budovy. Cintorín leží na vodorovnom teréne, s vchodom cez ceromoniálnu halu.

Chevra Kadiša

Presný dátum vzniku židovského cintorína v Žiline nie je známy. Spravoval ho spolok Chevra Kadiša, ktorý vznikol v roku 1865. Bol to dobrovoľný spolok v rámci židovskej komunity, ktorý sa staral o nemajetných, ťažko chorých a umierajúcich. Zariadil prevažnú časť povinností, ktoré súviseli s úmrtím človeka, rituálnou očistou (tohora), uložením do truhly, sprevádzaním na cintorín a pochovaním mŕtveho. Veľmi dôležitou úlohou bratstva Chevra Kadiša bolo vypočuť priznanie hriechu umierajúceho, ktorý ako posledné svoje slová prednáša jednu z najdôležitejších modlitieb judaizmu – Šma Jisrael (Počuj Izrael). Členstvo v spolku bolo čestnou výsadou. Na cintoríne sa okrem náhrobných kameňov významných žilinských rodín nachádzajú aj náhrobné kamene prevezené zo židovského cintorína v Dolnom Kubíne. Nachádzajú sa tu tiež náhrobné kamene židovských vojakov, ktorí zahynuli počas I. svetovej vojny v zajateckom tábore (počas I. svetovej vojny bol v Žiline zajatecký tábor; zajatci pracovali v priestore terajšej priemyselnej a podnikateľskej zóny na Rajeckej ceste a v niektorých žilinských závodoch).

Hebrejský nápis nad vchodom na cintorín “כי אם יש אחריתותקותך לאתכרת” je napísaný starou biblickou hebrejčinou, ktorej preklad znie: “Lebo jestvuje budúcnosť a tvoja nádej nezhynie” alebo “Potom už bude dobre a tvoje čakanie ti nebude chýbať.”#zilinskyturistickykraj

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.


Žilinský turistický kraj