Autor Foto: 


(Slovenčina) Mariánske námestie, Žilina
www.tikzilina.eu/socha-immaculaty/
49.2233845,18.7394916

(Slovenčina) Socha Immaculaty

Leider ist der Eintrag nur auf Slowakisch verfügbar. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

Baroková socha v strede Mariánskeho námestia pochádza z roku 1738. Bolo to zásluhou žilinského senátora Jozefa Matulaja, ktorý daroval mestu peniaze určené pre platy farára, kaplána, profesorov, špitál ako aj stavbu a údržbu sochy Immaculaty. Autormi sochy boli rezbár Jozef Veisman z Frýdku a kamenár – sochár Václav Petráš z Řetechova pri Uhorskom Brode.

Na sokli je umiestnený s. Florián – patrón hasičov a ochranca pred požiarmi. Na piedestáli bol pôvodne latinský nápis: Z úcty k Panne Márii a Bohu dal postaviť gróf (Juraj Erdődy) a mestská rada. Socha bola viackrát reštaurovaná a to v rokoch 1852, 1900, 1913. Pri jej obnove jej dali nový maďarsko-slovenský nápis : Tvoju pôvodnú krásu opätovne obnovil Tvoj ctiteľ Juraj Tvrdý, nitriansky kanonik a opát. Až po ďalšej obnove v roku 1940 sa zmenil text nápisu, ktorý je tam čiastočne viditeľný a časť je zatretá maltou. Nápis znel: Krásu Tvoju znova obnovilo Mesto Žilina za starostovania Vojtecha Tvrdého.

V čase snáh premenovať mesto na Stalinovo chceli v roku 1953 sochu odstrániť a presunúť na iné miesto. Avšak po páde kamenára z lešenia a jeho následnom úmrtí sa o to už nikto iný nepokúsil. Dlho trvalo kým bolo odstránené aj postavené lešenie. Socha Panny Márie – Immaculaty, stojí na mäkko tvarovanom sokli s reliéfom s. Floriana. Sokel zdobia anjeli a podopierajú volúty. Immaculata stojí na zemeguli a na polmesiaci s ľudským profilom a nohou prišľapuje hada. Bohato zriasené šaty má jemne rozviate, ruky zopäté a oči obrátené k nebesiam. Socha Panny Márie je prostovlasá a zdobí ju 12 hviezd. Sochu reštaurovali aj v rokoch 1988 – 1990, 2001- 2002 a naposledy v roku 2014. Plastika podlieha negatívnym vplyvom prostredia a na jej stave sa výrazne prejavujú aj okolo nej vysadené lipy. A tak symbol rekatolizácie obyvateľov Žiliny musia reštaurátori v pravidelných cykloch opravovať a spevňovať poškodený povrch sochy.#zilinskyturistickykraj