author of photo: riaditelka@regionkysuce.sk
www.regionkysuce.sk
49.3469492,18.9403363

Open

(Slovenčina) Január – December
Pondelok – Nedeľa 00:00 – 24:00

(Slovenčina) Rozhľadňa Bobovec

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Čarokrásna rozhľadňa na vrchu Bobovec leží v nadmorskej výške 720 metrov. Je situovaná na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Postavená bola obcou Stará Bystrica v rokoch 2010–2011 z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007–2013. Nachádza sa vo výške 720 m a samotná rozhľadňa má výšku 16 metrov,

Autor rozhľadne Ing. arch. Stanislav Mikovčák umiestnil do rozhľadne aj niekoľko umeleckých diel na tému anjelov. Má aj nočné osvetlenie zabezpečené veternou a fotovoltaickou elektrárňou.

Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike.

Aj napriek tomu, že Bobovec nie je najvyšším vrchom Starej Bystrice, ide o veľmi výrazný strmý kopec nad centrom obce, ktorý je dobre viditeľný. Vrch Bobovec je súčasťou širšieho masívu Nocľahy, má svoj názov odvodený od strukoviny bôb, ktorá bola v minulosti na Kysuciach veľmi rozšírenou potravinou.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec má výšku 16 metrov. Je vybudovaná z tradičných materiálov kameň a drevo podľa projektu Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka. Autor projektu má v rozhľadni umiestnených aj niekoľko svojich umeleckých diel na tému anjelov. Táto anjelská téma sa objavuje aj vo funkčných prvkoch okenných mreží. Nočné osvetlenie rozhľadne je zabezpečované malou veternou a fotovoltaickou elektrárňou.

Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike. Ak sa rozhodnete z rozhľadne pokračovať ďalej, po hrebeni Nocľahov sa východným smerom dostanete do obce Nová Bystrica, ktorá je známa nádherným skanzenom či lesnou úvraťovou železničkou. Pozrieť si môžete aj majer v doline Skríželné, ktorý sa objavuje aj v zápisoch zo súdneho vypočúvania Juraja Jánošíka.

K rozhľadni na vrch Bobovec sa dostanete od Slovenského orloja z Rínku sv. Michala zo Starej Bystrice. Vedie k nej značkovaný žltý turistický chodník.


Photo gallery

(Slovenčina)#zilinskyturistickykraj

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.