autor fotky: riaditelka@regionkysuce.sk
www.regionkysuce.sk
49.3469492,18.9403363

Otvorené

Január – December
Pondelok – Nedeľa 00:00 – 24:00

Rozhľadňa Bobovec

Čarokrásna rozhľadňa na vrchu Bobovec leží v nadmorskej výške 720 metrov. Je situovaná na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Postavená bola obcou Stará Bystrica v rokoch 2010–2011 z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007–2013. Nachádza sa vo výške 720 m a samotná rozhľadňa má výšku 16 metrov,

Autor rozhľadne Ing. arch. Stanislav Mikovčák umiestnil do rozhľadne aj niekoľko umeleckých diel na tému anjelov. Má aj nočné osvetlenie zabezpečené veternou a fotovoltaickou elektrárňou.

Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike.

Aj napriek tomu, že Bobovec nie je najvyšším vrchom Starej Bystrice, ide o veľmi výrazný strmý kopec nad centrom obce, ktorý je dobre viditeľný. Vrch Bobovec je súčasťou širšieho masívu Nocľahy, má svoj názov odvodený od strukoviny bôb, ktorá bola v minulosti na Kysuciach veľmi rozšírenou potravinou.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec má výšku 16 metrov. Je vybudovaná z tradičných materiálov kameň a drevo podľa projektu Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka. Autor projektu má v rozhľadni umiestnených aj niekoľko svojich umeleckých diel na tému anjelov. Táto anjelská téma sa objavuje aj vo funkčných prvkoch okenných mreží. Nočné osvetlenie rozhľadne je zabezpečované malou veternou a fotovoltaickou elektrárňou.

Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike. Ak sa rozhodnete z rozhľadne pokračovať ďalej, po hrebeni Nocľahov sa východným smerom dostanete do obce Nová Bystrica, ktorá je známa nádherným skanzenom či lesnou úvraťovou železničkou. Pozrieť si môžete aj majer v doline Skríželné, ktorý sa objavuje aj v zápisoch zo súdneho vypočúvania Juraja Jánošíka.

K rozhľadni na vrch Bobovec sa dostanete od Slovenského orloja z Rínku sv. Michala zo Starej Bystrice. Vedie k nej značkovaný žltý turistický chodník.


Fotogaléria#zilinskyturistickykraj