Autor Foto: www.regionkysuce.sk
49.5029509,18.6581729

öffnen

(Slovenčina) Január – December
Pondelok – Nedeľa 00:00 – 24:00

(Slovenčina) Kaplnka v Olešňanskom Kline

Leider ist der Eintrag nur auf Slowakisch verfügbar. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

Kaplnka Panny Márie Ustavičnej pomoci, nazývaná aj “Olešňanský Klin”, či “Kaplnka na Muřínkovom vrchu” bola postavená v roku 1932 na podnet manželov JUDr. Vladimíra a Jasefky Nárožných. V posledných rokoch prešla výraznou rekonštrukciou a skrášlením a je zaujímavým spestrením na hrebeňovej turistickej trase z Veľkého Polomu na Biely Kríž.

Na pôvodnom mieste stávala malá drevená kaplnka, ktorú postavila rodina Klusová z Klina. Manželia Nárožní z Olomouca sa k nej chodievali takmer denne modliť počas svojho pobytu v útulni na Veľkom Polome v rokoch 1930-1932 za to, aby ich láska bola spečatená potomkom. Pri modlitbách pocítili vniknutie, aby na tomto mieste postavili novú kaplnku. Tak sa i stalo. Po jej zhotovení bol na hlavnom oltári umiestnený obraz “Matky Božej Ustavičnej Pomoci”, ktorý doviezli z Ríma. Kaplnka bola posvätená v roku 1933; konanie omší koncom júna povolil Biskupský úrad v Nitre v roku 1947. Posledné omše s účasťou kňaza a verejnosti boli pri kaplnke na začiatku 50. rokov. Táto tradícia sa opäť oživila až po 40 rokoch (1990). V súčasnosti sa tu koná púť a stretnutie rodákov z osady Klin na sviatok sv. Petra a Pavla (29. júna).

V roku 2018 prešla kaplnka výraznou rekonštrukciou, na ktorej sa podieľali viacerí darcovia. Upravenú studničku zdobí kovová plastika “Kľúč ku šťastiu” od architekta mnohých kysuckých rozhľadní, Ing. Stanislava Mikovčáka.

Prístup: Kaplnka je postavená na lúke nad osadou Klin v obci Olešná, na hranici Slovenska a Moravy. Prístup je možný aj automobilom (od hlavnej cesty cca 8 km), na bicykli (trasa je z časti súbežná s Kysuckou cyklomagistrálou C – cyklosmerovník Olešná Maslovenka). Pešia turistika – hraničným hrebeňom po červenej turistickej značke – 12 km z Bieleho Kríža a 1 km z Veľkého Polomu.

Po žltej turistickej značke z Horní Lomné (CZ): 3,5 km.

Okolie: Pri kaplnke sa nachádza upravená studnička s pitnou vodou, ohnisko, lavičky na sedenie, smerovník, informačná tabuľa, vrcholová kniha, WC.

Odporúčanie a poznámky: Kaplnka sa nachádza cca 200 m od veľkého parkoviska. Prístup je bezproblémový, cesta je kvalitná, asfaltová, neskôr štrková. Okolie je dosť poznačené výrubom stromov. Je možné opekať, avšak lokalita je dosť veterná. Odporúčame spojiť návštevu s výstupom na Veľký Polom (1 067 m n. m.) – tam a späť 2,4 km; stúpanie/klesanie: 132 m, 0:50 h. (prípadne pokračovať na Kamennú chatu + 2 km).


Fotogalerie

(Slovenčina)#zilinskyturistickykraj