author of photo: 


(Slovenčina) Sv. Cyrila a Metoda 960, Terchová
+421 918 187679
muzeum@pmza.sk
pmza.sk/terchova/
49.2572872,19.0309915

Open

(Slovenčina) Jún – August
Pondelok Zatvorené
Utorok – Nedeľa 09:00 – 16:30
september – máj:
UTOROK – ŠTVRTOK: 9.00 – 15.00 hod.
PIATOK – NEDEĽA: 9.00 – 15.30 hod.

(Slovenčina) Expozícia Jánošík a Terchová

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

V auguste roku 2008 Považské múzeum v Žiline slávnostne otvorilo v Terchovej zrevitalizovanú stálu expozíciu venovanú legendárnemu ľudovému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi a jeho rodisku. Rozsiahla expozícia je rozdelená do niekoľkých tematických celkov, podávajúcich ucelený obraz o histórii a národopise obce Terchová. Hlavná časť expozície sa zameriava na Juraja Jánošíka.

Už pri vstupe do expozície návštevník nadobudne pocit, že vkročil do jednej z tradičných terchovských izieb, ktorej verná napodobenina ho vráti o niekoľko desaťročí späť. Expozícia pokračuje časťou opisujúcou históriu obce od 16. storočia, ktorú dokumentujú fotokópie dobových listín a fotografie. Expozícia nevynecháva ani významného terchovského rodáka, osvietenského spisovateľa a polyhistora Adama Františka Kollára, nazývaného aj „slovenský Sokrates.“

Hlavná časť expozície sa zameriava na Juraja Jánošíka. Narodil sa v Terchovej v januári 1688 a do pamäti ľudu sa zapísal ako zbojnícky kapitán. Stelesňoval túžbu človeka po slobode a spravodlivosti a už za svojho života získal nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev. Návštevník sa oboznámi s dôležitými historickými faktami z jeho života, zbojníčenia a popravy. Temnú atmosféru doby v ktorej žil navodzujú trojrozmerné predmety ako dereš, korbáč, putá, široký opasok či valaška.


Photo gallery

(Slovenčina)#zilinskyturistickykraj