author of photo: 


(Slovenčina) Svätý Kríž
+421 918 828 367
svatykriz@ecav.sk
www.drevenykostol.sk
49.0342314,19.5383106

Open

(Slovenčina) Pondelok – Nedeľa / 09:00 – 17:00

(Slovenčina) Drevený artikulárny kostol Svätý Kríž

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Drevený artikulárny evanjelický kostol pri Svätom Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe, ktorá sem bola prenesená v rokoch 1974 až 1982 z Paludze.

Dnes stojí na rozhraní katastrov obcí Svätý Kríž a Lazisko. Pôdorys kostola s dĺžkou 43 m má podobu kríža. Do vnútra vojde takmer šesťtisíc návštevníkov, ktorých zaujme najmä drevené barokové zariadenie, ktoré pri dopadajúcom svetle pôsobí neobyčajne emocionálne.

V interiéri sa nachádza pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista. Unikátna je aj kazateľnica stojaca na zrubovom základe, akoby spredu podoprená barokovým anjelom. Oltár aj kazateľnicu zhotovil rezbár J. Lerch z Kežmarku.

Dvojposchodové chórové empory zdobia biblické maľby, ktoré spolu s veľkým lustrom z benátskeho skla dotvárajú čarovné vnútro kostola. S kostolom tvorí harmonický celok samostatne stojaca drevená veža slúžiaca ako zvonica, ktorá bola pristavená neskôr.


Photo gallery

(Slovenčina)#zilinskyturistickykraj