Medvedia cesta na Liptove

[:sk]Trendom súčasnosti je tráviť čas s deťmi v prírode a spoznávať ju aj jej obyvateľov. Nový náučný chodník v Hrabovskej doline, MEDVEDIA CESTA, vznikol len nedávno a ponúka rodinám s deťmi pohyb, zábavu aj poučenie v jednom. V rámci nenáročnej pešej túry sa návštevníci zastavia na siedmich stanovištiach a získajú základné informácie o medveďovi hnedom a jeho zvyklostiach.

Medvede sú v slovenských horách vraj premnožené, ale poznáme my vôbec túto najväčšiu šelmu našich lesov? Túto otázku si dali aj Liptáci a odpoveďou na ňu je MEDVEDIA CESTA. Zážitková náučná trasa pre rodiny s deťmi v Hrabovskej doline neďaleko Ružomberka. Okrem textových informačných tabúľ trasu tvoria fototapety, lavička, lezecká atrakcia, medvedí bunker či medvedia „kúpeľňa“. Video pozvánka na návštevu medvedej cesty je na tomto linku: https://youtu.be/DAZcCMumYrk

„Naša nová trasa sa začína v Hrabovskej doline pri priehrade a končí sa pod Sidorovom pri tunajšej Mini Farme s domácimi zvieratami. Má dĺžku približne 3 kilometre. Rodinám s deťmi by som odporučila Medvediu cestu skombinovať aj s ďalšou pešou turistikou, pretože v okolí je podobných možností nespočetne veľa. Na rodinný výlet sa oplatí ísť do neďalekého Vlkolínca, pamiatky Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, na vyhliadku na Sidorovo alebo na Malinô Brdo, odkiaľ sa dá ísť dole lanovkou či károu,“ povedala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice. Okolie rovnako ponúka rozličné možnosti aktívneho odpočinku, ale aj relaxu po návrate z výletu. Obľúbené sú vodné a adrenalínové športy či oddych pri tunajšej priehrade.

 

Medveď hnedý sa vyskytuje v Európe, Ázii a severnej Amerike. U nás na Slovensku žije druh medveď hnedý eurosibírsky. Po prvej svetovej vojne bol takmer vyhubený, ale od roku 1932 je celoročne zákonom chránený, takže sa jeho stavy výrazne zvýšili. Len v samotnom okolí Ružomberka sa odhaduje okolo 20 až 25 medveďov. Je to všežravec, ktorý naraz dokáže skonzumovať až 12 kilogramov potravy. Okrem týchto faktov sa návštevníci zoznámia aj s ďalšími informáciami o medveďoch a ich živote, ale aj o faune a flóre Hrabovskej doliny ako takej. Mnohých popri putovaní prekvapí aj povesť z čias života vnučky legendárnej cárovnej Sisi, podľa ktorej si Ružomberčania vyslúžili označenie „medvediari“.

 „Liptov dostal do vienka krásnu prírodu, ktorú treba nielen využívať, ale ju aj chrániť. Vítame preto každú takúto aktivitu, ktorá doplní pestrosť ponuky nášho regiónu, nabáda k pohybu, zabáva aj učí. Projekt sme preto, spolu s mestom Ružomberok, podporili čiastkou takmer 12 500 eur na projektovú dokumentáciu, výstavbu chodníka aj propagačné materiály,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

 

Medvede síce žijú skôr samotársky, ale MEDVEDIA CESTA má ambíciu lákať do Hrabovskej doliny skupinky detí a dospelých, ktorí v lone prírody budú naopak kolektívni a na chvíľu zabudnú čo je to byť online samotár.[:]