Letná sezóna na Liptove oficiálne odštartovala

[:sk]

Letná sezóna na Liptove oficiálne odštartovala. Horský región patrí k špičke v cestovnom ruchu Slovenska. V lete je na Liptove najväčší dopyt po tunajších akvaparkoch a termáloch, výletoch lanovkami, horskej turistike aj cyklistike a tiež po atrakciách pre rodiny s deťmi. Tie totiž navštívi podstatná časť letných hostí regiónu. Aj preto vznikol nový zábavný park Tatrapolis pri Tatralandii, už štvrtým rokom pokračuje projekt pre rodiny s deťmi Poklady na Liptove a počas leta bude premávať aj autobusová linka CYKLO & AQUA BUS medzi hlavnými letnými ťahákmi regiónu.

Liptáci sa už rok hrdia sloganom Všetko je na LiptOVE. Slogan sa im stále darí viac a viac napĺňať. Pred rokom otvárali areál slovenských kultúrnych pamiatok PARK MINI SLOVESKO a toto leto je to park svetových miniatúr TATRAPOLIS pri Tatralandii. Ide o originálne spojenie kováčskeho remesla a cestovateľskej vášne, ktoré vyústilo do podoby netradičného detského zábavného parku. Dvanástku kovových miniatúr svetových stavieb tvorí napríklad londýnsky Big Ben, kanadská CN Tower či sedem metrov vysoká Eiffelova veža.

Ako jeden z mála sa región hrdí obrovským množstvom termálnych a minerálnych prameňov. V lete sú pre dovolenkárov silným argumentom k návšteve práve tohto regiónu. K najznámejším lokalitám s prírodnými termálnymi prameňmi patrí Liptovský Ján. Na opačnej strane Liptova lákajú Kúpele Lúčky s liečivou minerálnou vodou. Ponúkajú kúpeľnú liečbu mnohých zdravotných neduhov, ale zároveň sú miestom, ktoré využívajú aj zdraví ľudia na regeneráciu a často miesto navštevujú aj rodiny s deťmi vďaka Aqua-Vital Parku. Hitom regiónu sú v lete tunajšie akvaparky – Tatralandia v Liptovskom Mikuláši a Bešeňová, ktorá pred letom prešla výraznou zmenou. Vznikla nová oddychová zóna, bar priamo v bazéne aj nová reštaurácia. Tatralandia ponúka množstvo toboganov a bazénov s čírou, termálnou, aj slanou morskou vodou a vďaka Tropical Paradise si dovolenkári užijú leto a tropické teploty za každého počasia. Dá sa tu dokonca aj opaľovať pod strechou. Tropickú atmosféru spojenú s dávkou adrenalínu si užijú tunajší návštevníci aj na surfovacích vlnách, ktoré sú podobné tým Havajským.

„Liptov patrí k top destináciám našej krajiny. Do vienka sme dostali nádhernú prírodu, máme tu hory, svahy, vodu ale bez pestrej ponuky atrakcií a kvalitných služieb by turisti neprichádzali a nevracali sa k nám. Našim cieľom je toto leto zvýšiť obsadenosť kapacít o ďalších desať percent, k čomu môžu prispieť aj nové ubytovacie kapacity vyššej kategórie v Jasnej a v Bešeňovej,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. V určitých exponovaných termínoch býva dopyt po kapacitách v hoteloch vyšších kategórií väčší, ako možnosti regiónu. Aj preto sú očakávania súvisiace s otvorením hotelov Galéria Thermal Bešeňováhotela Pošta v Jasnej koncom júna veľké.

Leto je najmä o deťoch. Preto v deň oficiálneho štartu sezóny na Liptove začína aj projekt, ktorý si už štvrtým rokom získava práve rodiny s deťmi. Projekt Poklady na LiptOVE pútavou, zábavnou aj poučnou formou motivuje rodiny s deťmi spoznávať Liptov a užívať si prázdniny plné zážitkov. Deti spolu s tradičnou ovečkou Valaškou hľadajú poklady v siedmich hlavných kategóriách – hory, termálne pramene a voda, „zvieratkovo“, dobrodružstvo, salaše a tradičná kuchyňa, história a tiež poklady miest.

Prispieť k letnej pohode dovolenkárov môže aj novinka v oblasti dopravy. Už 30. júna 2017 štartuje regionálna doprava CYKLO & AQUA BUS-mi. Linky budú premávať v piatok, sobotu a v nedeľu. Nová regionálna doprava kombinuje možnosť presunúť sa pohodlne k vode, teda do tunajších akvaparkov a na pláže Liptovskej Mary a vďaka prívesnému vozíku na bicykle aj dostať sa bližšie k nástupom na vybrané cyklotrasy medzi stredným a dolným Liptovom. V piatok večer bude linka zároveň záujemcov voziť aj do centra Liptovského Mikuláša za letným programom Mikuláš vás baví. V sobotu ju môžu využiť aj tí dovolenkári, ktorí chcú navštíviť Lúčky alebo si zabicyklovať na trase tzv. CykloKorytničky. Tá len nedávno získala ocenenie Inovácia Žilinského kraja. Pre držiteľov karty Liptov Region Card je výborné, že na preprave linkami ušetria až päťdesiat percent z ceny. Liptáci na leto chystajú aj ďalšiu špecialitu pre cyklistov, a to nedeľné fakultatívne výlety po liptovských cyklotrasách. K dispozícii budú vždy dvaja až traja sprievodcovia a trasu si každý vyberie podľa výkonnosti, súčasťou výletu bude sprievodné vozidlo, občerstvenie a najmenších poteší aj darček. Je skvelé, že cyklo-fakultatívne výlety budú pre držiteľov Liptov Region Card úplne bezplatné.

„Spoločníkom našich dovolenkárov je už deväť rokov Liptov Region Card – karta zliav a nástroj vernostného programu v regióne. Toto leto naša karta ponúka až sedemdesiat rôznych výhod, čo je za jej existenciu najviac. Zároveň vďaka nej majú hostia s nabitým pobytovým balíkom počas pobytu poistenie záchrany na horách. K širokej ponuke našich atrakcií a výhod pre dovolenkárov prispejú aj toto leto mnohé podujatia. Či už osvedčené Dračie noci na Chopku, Street Music Night a Švábkafest v Liptovskom Mikuláši, Nedeľa vo Vlkolínci, Bike Camp na Malinom Brde alebo úplne nové podujatia Tanečná horúčka v Bešeňovej, Beach Music Party v Tatralandii a podujatie LIPTOVFEST, ktoré bude toto leto ešte väčšie a atraktívnejšie. LIPTOVFEST je festivalom dobrej zábavy, jedla a zážitkov, ktorý už tretím rokom láka na to najlepšie z Liptova na jednom mieste. Okrem ešte atraktívnejšieho programu sa dovolenkári môžu zabávať na našom festivale až dva dni, a to 21. a 22. júla v novej lokalite, Tatrapolise pri Tatralandii,“ ozrejmila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Centrála cestovného ruchu Liptova tiež aktívne vstúpila do procesu propagácie a predaja ubytovacích kapacít v regióne. Centrálny rezervačný systém regiónu prešiel aktualizáciou, a tak si záujemcovia o dovolenku na Liptove môžu priamo na stránke vybrať ubytovanie a  kúpiť si ho online alebo priamo cez ubytovateľa. Na stránke sú tiež dostupné letné pobytové balíky. V tejto oblasti je samozrejme veľká konkurencia, takže už od zimy beží online kampaň na rezervačný systém regiónu.

Oddychovo, dobrodružne aj aktívne… V turistických topánkach, teniskách, s plavkami či v sedle bicykla, aj takto sa dajú spoznávať atraktivity leta na Liptove. A v podstate nielen Liptova, lebo v regióne, ktorý obkolesujú zo všetkých strán hory – Nízke Tatry, Západné Tatry, čiastočne aj slovenské veľhory – Vysoké Tatry, Chočské vrchy a Veľká Fatra, si našiel svoje miesto už aj svet. Zdá sa teda, že Liptov čaká svetové leto…

[:]

Instagram

#zilinskyturistickykraj