Rozhybkosti

Festival Rozhybkosti už neodmysliteľne patrí k letu na Liptove.  Tento rok sa festival uskutoční od štvrtka 18.07. do nedele 21.07.2024 a bude venovaný predovšetkým tradíciám z Liptova. Ale samozrejme, nielen im!

Z tradičných tancov sa budeme venovať napríklad tancom z obcí Važec, Východná, Lendak, Rovné alebo Dlhé Klčovo. Z remesiel sa môžete zoznámiť s prácou s kožou, rohovinou alebo postupmi, ako si vyrobiť nože, či spoznať rôzne textilné techniky. Ak radšej spievate, ako tancujete, potom sú pre vás ako stvorené spevavé dielne. Tento rok sa naučíme napr. piesne z Východnej a Važca. Súčasťou festivalu budú opäť aj hudobné dielne pre už hrajúcich hudobníkov.

NOVINKA! Novinkou pre tento ročník je stan určený pre úplne každého, aj najväčších začiatočníkov, kde bude prebiehať výučba tancov z obcí Slovenska KROK ZA KROKOM pod vedením viacerých pedagógov zo Slovenska a pod gesciou profesora tanca Petra Lévaia.

Ak sa rozhodnete festival navštíviť len v sobotu 20.júla 2024, môžete si vyskúšať všetky prebiehajúce dielne, zúčastniť sa obľúbenej Burzy krojov, moderovanej diskusie “VYKROJ SA” o tradíciách v obliekaní krojov a upcyclingovej dielne “NAJMOJVERU”, na ktorej sa naučíte, ako zaradiť krojové časti do svojho šatníka.

Večerné predstavenie Neďaleko do neba bude venované pocte nositeľke ľudových tradícií Zuzane Gajdošovej “Paluške” z Východnej. A kto vydrží až do 22:00 hod., môže sa poriadne vytancovať, vyspievať a vyzabávať na tanečnom dome pri vatre, ktorý zvykne trvať až do rána bieleho.

Informácie o podujatí: www.rozhybkosti.sk

Instagram

#zilinskyturistickykraj