autor fotky: 


Plte na Váhu SNP 20, 013 24 Strečno
+421 907 196 999
info@plte-strecno.sk
www.plte-strecno.sk
49.178036, 18.863809

Otvorené

apríl – október

Plte na Váhu

Pltníctvo v minulosti znamenalo dôležitý zdroj obživy pre obyvateľov chudobnejších regiónov, najmä Oravy a Liptova. Spočiatku pltníci dovážali do nedostatkových oblastí najmä drevo, ktorého bolo na Slovensku hojne a v južných oblastiach často chýbalo. Prevážaným tovarom teda bolo samotné plavidlo, v priebehu storočí sa však aj plte zdokonalili a boli schopné prevážať aj ďalší drevený náklad, šindle, tiež keramiku, plátno, potraviny, výrobky zo slovenských salašov a, samozrejme, ľudí. Dnes si môžete vyskúšať jazdu týmto netradičným dopravným prostriedkom v atraktívnom prostredí na rieke Váh, ktorá tečie popod hrad Strečno, alebo na rieke Orava, z ktorej máte nádherný výhľad na Oravský hrad.

Vedeli ste, že... ?

Najnebezpečnejšími úsekmi pre pltníkov na Váhu boli skaly Margita a Besná. V rokoch 1937 – 1938, keď bol budovaný tunel pre druhú železničnú koľaj cez Strečniansky priesmyk, skaly odstrelili. Dodnes je však tento úsek známy kaskádami.


#zilinskyturistickykraj

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.


Žilinský turistický kraj