author of photo: 


(Slovenčina) Demänovská Dolina, Liptovský Mikuláš
+421 907 886 644
info@jasna.sk
www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/leto/vrbicke-pleso/
48.9701669,19.5772775

Open

(Slovenčina) Január – December
Pondelok – Nedeľa / 00:00 – 24:00

(Slovenčina) Vrbické pleso

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m.

Chránené územie má ochranné pásmo o výmere 24,71 ha. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Svojím vznikom sa viac podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Z jazera vyteká Otupnianka a pre zabezpečenie stálej výšky hladiny, boli upravené hrádze. Od okrajov postupne zarastá vegetáciou.

Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Od roku 1975 je národnou prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany.

V tomto čase prebieha príprava rozsiahleho projektu záchrany Vrbického plesa, ktorý má zabrániť jeho zmenšovaniu. Jeho plocha v posledných dvoch desaťročiach rapídne zarástla porastom pálky, rastlinou, ktorá sa vyskytuje vo výrazne nižších polohách. Verejnosť sa obáva jeho úplného zániku a týmto projektom by sa pokúsili zachrániť túto národnú prírodnú pamiatku.

Pri plese si môžte oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

Vrbické pleso je východiskovým bodom viacerých turistických trás, výstupov na vrcholy a zaujímavé výlety.

Východiskový bod: parkovisko hotela Grand – po pravej strane cesty vystúpime po náučnom chodníku Demänovská Dolina a pokračujeme nenáročnou turisticky značenou žltou trasou.

Vrbické pleso – Repiská – Demänovská jaskyňa slobody 1.00 h – modrá trasa

Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – žltá trasa

Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – Sedlo Poľany 2.30 h – žltá trasa


Photo gallery

(Slovenčina)#zilinskyturistickykraj